avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poate un executor judecatoresc sa incheie ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poate un executor judecatoresc sa incheie proces-verbal de sechestru in baza somatiei emise de un alt executor?

Poate un executor judecatoresc sa incheie proces-verbal de sechestru in baza somatiei emise de un alt executor?

Un prieten de-al meu este executat silit pentru un contract de credit incheiat in 2010. De curand a primit un proces-verbal de sechestru auto de la un alt executor judecatoresc care a preluat dosarul.

In procesul-verbal este mentionat faptul ca acesta a fost emis ca urmare a faptului ca "termenul de o zi prevazut in somatia comunicata debitorului a expirat".

Prietenul meu nu a primit niciun act de executare de la noul executor.

Este legal incheiat acest proces-verbal de sechestru auto?
Cel mai recent răspuns: mariusstoican , utilizator 00:08, 8 Iunie 2023
Avvand in vedere creditul din 2010 ,initial este necesar de verificat responsabil documentele de la dosar daca nu a intervenit termenul de prescriptie drept executare
Partea interesata are dreptul legal sa formuleze contestatie la executare
Posibilitatea prescriptiei dreptului de a cere executarea silita este luata in considerare. Dorim sa stim insa daca este legala emiterea unui proces-verbal de sechestru auto de catre un executor in baza unei somatii emise de catre un alt executor. Asa cum am mentionat, procesul-verbal de sechestru este singurul act primit de la "noul" executor judecatoresc.

ynocentta a scris:

Avvand in vedere creditul din 2010 ,initial este necesar de verificat responsabil documentele de la dosar daca nu a intervenit termenul de prescriptie drept executare
Partea interesata are dreptul legal sa formuleze contestatie la executare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

4 ani fara niciun act de executare - este perimata executarea silita? mariusstoican mariusstoican Buna seara, Am primit de curand un proces verbal de sechestru auto intr-un dosar de executare din anul 2014, iar in urma consultarii dosarului la executorul ... (vezi toată discuția)
Explicatie conditii perimare wiki38 wiki38 In urma sentintei definite din 03.03.3008,o persoana fizica a fost obligata sa restitue creditorului(o societate comerciala) o suma de bani in cuantum de ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare gresit formulata? olivia.neacsu olivia.neacsu Buna ziua, Va rog sa ma indrumati in legatura cu motivarea apelului. In speta, in anul 2012 am fost executata silit pentru un contract de credit. La ... (vezi toată discuția)