Forum Discuţii juridice Executare silită Poate un executor judecatoresc sa incheie ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poate un executor judecatoresc sa incheie proces-verbal de sechestru in baza somatiei emise de un alt executor?

Un prieten de-al meu este executat silit pentru un contract de credit incheiat in 2010. De curand a primit un proces-verbal de sechestru auto de la un alt executor judecatoresc care a preluat dosarul.

In procesul-verbal este mentionat faptul ca acesta a fost emis ca urmare a faptului ca "termenul de o zi prevazut in somatia comunicata debitorului a expirat".

Prietenul meu nu a primit niciun act de executare de la noul executor.

Este legal incheiat acest proces-verbal de sechestru auto?
Avvand in vedere creditul din 2010 ,initial este necesar de verificat responsabil documentele de la dosar daca nu a intervenit termenul de prescriptie drept executare
Partea interesata are dreptul legal sa formuleze contestatie la executare
Posibilitatea prescriptiei dreptului de a cere executarea silita este luata in considerare. Dorim sa stim insa daca este legala emiterea unui proces-verbal de sechestru auto de catre un executor in baza unei somatii emise de catre un alt executor. Asa cum am mentionat, procesul-verbal de sechestru este singurul act primit de la "noul" executor judecatoresc.

ynocentta a scris:

Avvand in vedere creditul din 2010 ,initial este necesar de verificat responsabil documentele de la dosar daca nu a intervenit termenul de prescriptie drept executare
Partea interesata are dreptul legal sa formuleze contestatie la executare