Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua . O casa aflata sub sechestru cu hotărâre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua . O casa aflata sub sechestru cu hotărâre definitiva ...

Bună ziua . O casa aflata sub sechestru cu hotărâre definitiva data de Tribunal su castig de cauza pentru Anaf poate fi donata copilului meu? Multumesc.
AKACARMEN, utilizator
Bună ziua,

Dacă se află sechestru nu o puteți dona.
Mulțumesc. Hotărârea definitiva a venit după 10 ani. Se mai poate scoate de sub sechestru? Menționez casa e câștigată prin partaj de mine.Nu o pot dona niciodată copilului meu?

Gabriel Ciurea a scris:

Bună ziua,

Dacă se află sechestru nu o puteți dona.

După ridicarea sechestrului o puteți dona.
Bună ziua . Am inteles ca dacă se afla sub sechestru nu se poate dona Dar nu s a pus problema niciodată în acești 10 ani pana s a dat hotărârea definitiva de păstrare sechestru a unei executați silite întrucât prin partaj e doar a mea și nu mai are nici un drept fistul sot din cauza căruia s a pus sechestru . Menționez ca în perioada începerii punerii sub sechestru încă eram căsătoriți. Deci eu trebuie sa aștept 3 ani sa se prescrie aceasta hotărâre definitiva? Nu mai am nici o șansă să obtin ridicare sechestru de către Anaf? Multumesc.

Gabriel Ciurea a scris:

După ridicarea sechestrului o puteți dona.

cred ca e o confuzie la mijloc. hotararile definitive ale instantelor nu se prescriu.