Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 1-Buna ziua. Ca subchirias care a eliberat spatiul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

1-Buna ziua. Ca subchirias care a eliberat spatiul de 8 luni ...

1-Buna ziua. Ca subchirias care a eliberat spatiul de 8 luni trebuie să plătesc utilități pe ultimii 3 ani chiar daca nu am primit factura.Chiriasul a deschis actiune in instanta ptr neplata deși nu mi-a trimis nici o factura in acesti ani .eu am platit doar chiria aferenta spatiului ocupat.2- Chiriașul nu trebuia sa declare la ANAF care are venituri din chirie? Multumesc
Trebuie văzut contractul de subînchiriere,clauzele acestuia etc.La proces nu puteți face apărări de genul declarării sau nu la Anaf a veniturilor nu au relevanta pt instanta..Discutați cu un av din zona dvs,mergeți cu actele primite, cu ex de pe cerere de chemare în judecata,alte înscrisuri etc.