avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apartament cu 4 proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apartament cu 4 proprietari

Buna ziua,
Trei proprietari doresc sa vanda apartamentul.
Unul vrea sa se mute in acest apartament, dar nici nu vrea sa le dea contravaloarea celorlalti 3.
Cum se procedeaza in acest caz ?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Ultima modificare: Duminică, 11 Iunie 2023
lucian1956, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:06, 11 Iunie 2023
Se cere iesirea din indiviziune in instanta. Daca unul vrea casa trebuie sa dea sulta celorlalti. Daca cere casa si nu are banii, il executați silit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune imobil,poate sa vanda o persoana?ceilalti nu vor. criss_ty criss_ty Buna ziua. O sa prezint povestea mai in detaliu ca sa pot fi ajutat cu niste raspunsuri. In urma decesului tatalui acum cativa ani, s-a facut succesiune pe ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune alexusbr alexusbr Buna ziua Va rog mult sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Detin o casa impreuna cu inca doi coproprietari si vreau sa ies din indiviziune. Din cauza ... (vezi toată discuția)
Mostenire, drept de proprietate Zsolt21 Zsolt21 Buna, In urma cu 4 ani mama a decedat si pe baza legii am primit 3/16 parti din casa din oras eu, 3/16 sora mea si restul de 10/16 parti tatal meu. ... (vezi toată discuția)