Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, Daca o angajata are o poprire insa aceasta ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, Daca o angajata are o poprire insa aceasta are si ...

Buna seara,

Daca o angajata are o poprire insa aceasta are si retinere diurna, retinere ab. telefon si retinere combustibil, la ce suma ii aplic procentul de de 33%? Din salariu net ii scad sau nu retinerile de mai sus mentionat si ulterior ii aplic procentul de 33%
Multumesc,
Bună ziua,

Conform art. 729 alin. (7) Cod procedură civilă: „Alocațiile de stat și indemnizațiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum și orice alte asemenea indemnizații cu destinație specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.

Prin urmare, poprirea trebuie să se calculeze prin raportare la salariul net al angajatei, fără a lua în considerare diurna și celelalte cheltuieli pe care le-ați menționat.