Forum Discuţii juridice Executare silită Ce dispozitii se aplica in cazul perimarii unei ...
Discuție deschisă în Executare silită

Ce dispozitii se aplica in cazul perimarii unei executari silite incepute in 2012?

Buna seara,

Am o executare silita inceputa in anul 2012. De atunci si pana in prezent, dosarul de executare a fost preluat de mai multi executori judecatoresti (in 2015 si 2022).

In speta de fata, se aplica dispozitiile vechiului Cod de procedura civila
daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara sa fi urmat alte acte de urmarire, executarea se perima de drept si orice parte interesata poate cere desfiintarea ei
sau dispozitiile noului Cod de procedura civila
În cazul în care creditorul, din culpa sa, a lăsat să treacă 6 luni fără să îndeplinească un act sau demers necesar executării silite, ce i-a fost solicitat, în scris, de către executorul judecătoresc, executarea se perimă de drept.
?

Va multumesc!
mariusstoican, utilizator
Se aplica normele NCPC
Chiar daca primul dosar de executare a fost format in anul 2012, anterior schimbarii dispozitiilor privind perimarea?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Se aplica normele NCPC