Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutiri urmași prizonieri de razboi
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutiri urmași prizonieri de razboi

Buna ziua,
Sunt beneficiara a preved. decret-lege 118/90 respectiv urmasa prizonierilor de razboi si,in contextul prevederilor legale cu modificarile ulterioare beneficiez de impozit pe locuinta gratuit.Am depus actele doveditoare in aprilie 2023 la Taxe si Impozite.Mi s a spus ca ,voi beneficia in 2024. Este legal ca, eu analizand Codul fiscal mi se pare ca se incalca legea.Va multumesc !!
george-neagu, moderator
Scutirea sau reducerea de la plata impozitului/taxei, stabilită conform legii, se aplică începând cu data de 1 ianuarie a anului următor celui în care persoana depune documentele justificative.

Tot din codul fiscal ..