avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutiri urmași prizonieri de razboi
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutiri urmași prizonieri de razboi

Buna ziua,
Sunt beneficiara a preved. decret-lege 118/90 respectiv urmasa prizonierilor de razboi si,in contextul prevederilor legale cu modificarile ulterioare beneficiez de impozit pe locuinta gratuit.Am depus actele doveditoare in aprilie 2023 la Taxe si Impozite.Mi s a spus ca ,voi beneficia in 2024. Este legal ca, eu analizand Codul fiscal mi se pare ca se incalca legea.Va multumesc !!
Ultima modificare: Vineri, 16 Iunie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:45, 16 Iunie 2023
Scutirea sau reducerea de la plata impozitului/taxei, stabilită conform legii, se aplică începând cu data de 1 ianuarie a anului următor celui în care persoana depune documentele justificative.

Tot din codul fiscal ..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt beneficiarul legii 130/2020 Droasca Adrian Droasca Adrian Sânt beneficiarul legii130/2020 care a completat Decretul lege 118/1990, urmaș prizonier de război,art 5 al.7.In decembrie 2021 și 2022 am depus toate ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de scutire? Iordan Nicolae Iordan Nicolae După tatăl meu care a fost prizonier de război sunt beneficiar al legii 118 începând cu anul 2024, Beneficiez de scutirea impozitului pe locuință, teren ... (vezi toată discuția)
Decret lege 118/1990. beneficieaza de scutirea impozitelor? jano_ildiko jano_ildiko Decret lege 118/1990 Intrebarea mea este, daca urmasii (copii) prizonieriilor beneficieaza de scutirea impozitelor, fiindca nici sotia supravietuitoare nu ... (vezi toată discuția)