Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea 179/2023 prelungire CCÎC copil de la 7 ani la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea 179/2023 prelungire CCÎC copil de la 7 ani la 12 ani. ...

Legea 179/2023 prelungire CCÎC copil de la 7 ani la 12 ani.
Buna ziua. Sunt mama a 2 copii in varsta de 6 ani si 11 luni si 4 ani. Actual sunt in concediu crestere si îngrijire copil până la 7 ani pentru copilul cel mare, handicap usor pentru astm bronsic pe fond alergic. Copilul împlinește varsta de 7 ani pe data de 25 iulie 2023, certificatul de handicap este valabil până pe 24 iunie 2024. Conform vechii legi trebuia sa revin la serviciu până pe data de 24 iulie 2023. Intrebarea mea este următoarea: conform noii legi ma încadrez la prelungirea CCÎC până la vârsta de 12 ani? Trebuie să mai depun alt dosar sau se continuă automat până expiră certificatul de handicap la copilului? Astăzi am aflat de această lege. Săptămâna următoare voi merge si la DASP din județ, dar vreau a fiu informată corect deoarece datorita lor am mai pierdut niște bănuți ce îi reveneau de drept copilului cu handicap după ce am nascut al 2 lea copil, suspendandu-i plata indemnizatiei de crestere copil, am primit până la împlinirea vârstei de 2 ani a celui de al doilea copil doar alocația pt copilul cel mare. Nu ii pot acționa în judecată doar pt ca nu am dovada scrisă ca am cerut informatii si am solicitat sa nu i se sisteze drepturile lui. Va multumesc anticipat! O zi frumoasă!
egea 179/2023 nu modifica OUG 111/2010, ci OUG 158/2005 si se refera la concediul și indemnizația pentru îngrijirea copilului bolnav

Durata de acordare a indemnizației este de maximum 45 de zile calendaristice pe an pentru un copil, cu excepția situațiilor în care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, este imobilizat în sisteme de imobilizare specifice aparatului locomotor sau este supus unor intervenții chirurgicale. În aceste cazuri, durata concediului medical este stabilită de către medicul specialist în funcție de evoluția bolii.
Bună ziua! Sotia mea se afla în concediu crestere copii pana la vârsta de 7ani a copiilor. Conform modificarilor aduse OUG nr. 158/2005, asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 12 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani..
Poate prelungi concediu pana la împlinirea de 12ani a copiilor ?
b]Cornel Vasile a scris:

egea 179/2023 nu modifica OUG 111/2010, ci OUG 158/2005 si se refera la concediul și indemnizația pentru îngrijirea copilului bolnav

Durata de acordare a indemnizației este de maximum 45 de zile calendaristice pe an pentru un copil, cu excepția situațiilor în care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, este imobilizat în sisteme de imobilizare specifice aparatului locomotor sau este supus unor intervenții chirurgicale. În aceste cazuri, durata concediului medical este stabilită de către medicul specialist în funcție de evoluția bolii.

Dreptul salariaților părinți la concediul de îngrijire a copilului bolnav a fost extins.
[ link extern ]