Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca depun apel la o hotarare judecatoreasca de partaj ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca depun apel la o hotarare judecatoreasca de partaj judiciar ...

Daca depun apel la o gotarire judecatoreasca de partaj judiciar trebuie sa plătesc vreo taxa? Multumesc
Da, in calea de atac se plateste jumatate din cat s-a platit la fond ca taxa de timbru.
gi-jane2, moderator
Ca la orice proces în care s a achitat taxa de timbru în apel.se achita jumătate..
In functie de capetele de cerere din apel, aveti de achitat 1/2 din valoarea initaiala, de la fond.

Aveti posibilitatea de a solicita ajutor public sub forma scutirii sau esalonarii taxei
Dacă ați fost scutit la instanța de fond, nu trebuie să achitați. Dacă nu ați fost scutit, trebuie să achitați jumătate din ce ați achitat la instanța de fond.