avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte îngrijitor informal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte îngrijitor informal

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti de ce acte am nevoie pentru a putea fi îngrijitor informal pentru o persoana vârstnică?

Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 26 Iunie 2023
Elena Andreea, administrator
Cel mai recent răspuns: Chiranescu14 , utilizator 08:14, 5 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. îngrijitorul informal este persoana necalificată, membru al familiei, rudă sau orice altă persoană, care asigură îngrijirea personală, respectiv ajutorul pentru efectuarea activităților de bază și instrumentale ale vieții zilnice de către persoana care și-a pierdut autonomia funcțională;

2. Documentele contractului
9.1. Ancheta socială/fișa sociomedicală/alt document care a stat la baza încheierii contractului;
9.2. Cererea îngrijitorului informal însoțită de dovada/declarația pe propria răspundere cu privire la faptul că beneficiază de program lunar de lucru redus, de o jumătate de normă, justificat de asumarea rolului de îngrijitor;
9.3. Planul de îngrijire și asistență al persoanei vârstnice în care sunt menționate obiectivele, planificarea serviciilor, activitățile pentru fiecare parte implicată în implementarea planului – persoana beneficiară, familia/reprezentanții legali, îngrijitorii informali,
furnizorul/furnizorii de servicii sociale, îngrijitorul medical comunitar, medicul de familie, furnizorul de îngrijiri medicale la domiciliu etc.;
9.4. Consimțământul formal dintre dna/dl______, beneficiar/beneficiari al/ai îngrijirii informale și îngrijitorul informal cu privire la suportul acordat de acesta pentru activități de bază și instrumentale ale vieții zilnice.;
9.5. Materialul de instruire pentru îngrijitorii informali/foma simplificată a standardelor minime de calitate pentru îngrijirea la domiciliu;
9.6. Date de contact ale persoanelor/furnizorilor implicați în implementarea planului de îngrijire și asistență.
9.7. Adresă de acces la o rețea de comunicare în cadrul managementului de caz al serviciilor acordate persoanei vârstnice.
9.8. Rezultatul controalelor periodice asupra activităţii îngrijitorilor informali dispuse de serviciul public de asistenţă socială.
[ link extern ]
Buna ziua. Ref îngrijitor informal, este obligatoriu să renunțe la cele 8 ore/zi pe care le are la firma privata unde este angajat care devin 4ore/zi sau poate lucra 8 ore/zi la privat + 4 ore/zi că îngrijitor informal. Dacă se poate 8+4, care este articolul de lege care ne da voie la a doua variantă. Vă mulțumesc.
Ca să fiu îngrijitor informal trebuie neapărat să fiu angajat? Cum să lucrez dacă mama trebuie supravegheată mereu?
Buna ziua! Ce acte sunt necesare pentru ingrijitorul informal? Am o persoana vârstnica in ingrijire.Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. ca pensionar, pot deveni ingrijitor informal , daca ... cosmineanugheorghe cosmineanugheorghe Buna ziua. Ca pensionar, pot deveni ingrijitor informal , daca am grija de socrul meu ,bolnav , cu grad de handicap accentuat si alte boli , chiar daca nu am ... (vezi toată discuția)
Directia asistenta sociala brasov refuza constant incheierea ... e.pasca e.pasca Directia Asistenta Sociala Brasov refuza constant incheierea unui contract ingrijitor informal persoane varstnice motivand invaliditatea acestui contract ca si ... (vezi toată discuția)
Ce aduce nou legea asistentei sociale (legea 292/2011), publicata in m.o. nr. 905/20.12.2011. Roland Mindrila Roland Mindrila În principal, noua lege reglementează următoarelor aspecte: defineşte sistemul de asistenţă socială şi componentele lui (sistemul de beneficii ... (vezi toată discuția)