Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de creștere copil - PFA deschis in UE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de creștere copil - PFA deschis in UE

Bună ziua!

Am două întrebări legate de concediul de creștere al copilului.

1. În cazul în care ambii părinți lucrează, au dreptul la CCC, iar tatăl vrea să intre el in CCC 1 an și 10 luni, este în regulă dacă soția își dă demisia la data la care întra soțul în CCC pentru a nu se întoarce la muncă?

2. Unul dintre părinți este în CCC 1 an și 10 luni în România, dar în Belgia își deschide un PFA prin care prestează servicii de IT. Care este situația legală în România - se suspedă indemnizația de CCC, dar rămâne în continuare în CCC?

Mulțumesc pentru răspunsuri!
1. este în regulă dacă soția își dă demisia la data la care întra soțul în CCC pentru a nu se întoarce la muncă.

2. Depinde de valoarea veniturilor realizate...
Veniturile din PFA în Belgia ar fi aproximativ 2000 euro, indemnizația CCC din România aprox 600 euro.
Mai mult mă interesează dacă există posibilitatea închiderii CCC din România dacă am aceste venituri în Belgia. Dacă suspenda indemnizația din România, dar soțul rămâne în CCC iar în Belgia are PFA-ul respectiv, e totul perfect.

Cornel Vasile a scris:

1. este în regulă dacă soția își dă demisia la data la care întra soțul în CCC pentru a nu se întoarce la muncă.

2. Depinde de valoarea veniturilor realizate...

1. Plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptățită realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației ( 7475 lei net - 1495 euro/an calendaristic).

2. Depasirea sumei implica suspendarea platii începând cu ziua următoare celei în care ati realizat astfel de venituri.
Cornel Vasile, Consilier juridic