Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt 3 frati care au o mostenire dar nu este facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt 3 frati care au o mostenire dar nu este facut partajul. ...

Sunt 3 frati care au o mostenire dar nu este facut partajul. Sunt mai multe terenuri agricole.. unul din frati este tatal meu,o sora si inca un frate decedat care are 3 copii. Cum putem vinde anumite terenuri fara a face partajul? Cei 3 copii(verii mei sunt in SUA si nu au facut succesiune si nici nu vor sa vina acasa pentru atat...).
De exemplu sunt 4 parcele iar una din ele as vrea sa o vind si sa impartim in mod egal banii. Care ar fi etapele? Ce costuri si ce trebuie facut daca unul din frati isi vinde dreptul de mostenire? Sper ca ma intelegeti ce vreau sa spun...Multumesc!
Fara succesiune si eventual, dupa caz, partaj, nu se poate instraina pamantul.
Cu dreptul mostenit, mostenitorul poate face ce vrea cu el, numai daca s-a facut succesiunea/ partajul. Actul de vanzare- cumparare se face la notar.