Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in procesul ...

Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in procesul verbal al Adunarii Generale a persoanelor care au fost date in judecata de catre asociatie pentru recuperarea debitelor restante, incalca prevederile GDPR?
Multumesc!
Nu incalca nici o norma GDPR.
Instanța vă poate lipi citația și pe ușa imobilului. Este o procedură care trebuie respectată.
Față de operatorul de date, persoana vizată are o serie de drepturi (art. 13-22 RGPD), printre care și dreptul de acces (art. 15 RGPD) la datele respective și la următoarele informații: scopurile prelucrării, categoriile de date cu caracter personal vizate, destinatarii sau categoriile de destinatari cărora datele cu caracter personal le-au fost sau urmează să le fie divulgate, în special destinatari din țări terțe sau organizații internaționale, acolo unde este posibil, perioada pentru care se preconizează că vor fi stocate datele cu caracter personal sau, dacă acest lucru nu este posibil, criteriile utilizate pentru a stabili această perioadă, existența dreptului de a solicita operatorului rectificarea sau ștergerea datelor cu caracter personal ori restricționarea prelucrării datelor cu caracter personal referitoare la persoana vizată sau a dreptului de a se opune prelucrării, dreptul de a depune o plângere în fața unei autorități de supraveghere, orice informații disponibile privind sursa datelor și existența unui proces decizional automatizat incluzând crearea de profiluri, menționat la articolul 22 alineatele (1) și (4), precum și, cel puțin în cazurile respective, informații pertinente privind logica utilizată și privind importanța și consecințele preconizate ale unei astfel de prelucrări pentru persoana vizată. (art. 15 RGPD).

latka a scris:

Nu incalca nici o norma GDPR.

instanta are obligatia legala de a face asta! nu confudati atributiile celor doua entitati, instanta vs asociatie de proprietari.

Dapix a scris:

Instanța vă poate lipi citația și pe ușa imobilului. Este o procedură care trebuie respectată.

Dvs. îmi citați tot felul de texte "oficiale" seci , dar de fapt nu se încalcă nici un drept din punct de vedere GDPR, persoanei în cauza. Ați întrebat la ANSPDCP și v-a zis asa ceva ? S-a plâns persoana în cauză că i s-a încălcat vreun drept ?

Dacă persoana respectivă nu apare nominalizată în PV, cum veți putea folosi ca dovadă în instanță documentul respectiv ? Dați în judecată apartamentul ? :)

Lumyna a scris:

Față de operatorul de date, persoana vizată are o serie de drepturi (art. 13-22 RGPD), printre care și dreptul de acces (art. 15 RGPD) la datele respective [...]

latka, moderator