Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in procesul ...

Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in procesul verbal al Adunarii Generale a persoanelor care au fost date in judecata de catre asociatie pentru recuperarea debitelor restante, incalca prevederile GDPR?
Multumesc!
Nu există proces verbal fără nominalizarea contravenientului, petentului......, cum vreți să-l numiți.
Nu vă poate da în judecată fără să vă precizeze cu exactitate numele și prenumele.
am solicitat o copie dupa procesul verbal incheiat atunci si am vazut numele persoanelor respective. Procesul verbal a fost afisat si la avizier pentru ca la sedinta nu a putut participa toata lumea iar acele persoane de care va vorbesc nu au fost prezente la sedinta. V-as ruga sa veniti cu argumente pe lege si nu chestii pe care vi le inchipuiti dv, gen 'sa dau in judecata apartamentul' iar pana la sesizarea catre ANSPDC am vrut sa cunosc opinia celor avizati de pe acest site! multumesc!

latka a scris:

Dvs. îmi citați tot felul de texte "oficiale" seci , dar de fapt nu se încalcă nici un drept din punct de vedere GDPR, persoanei în cauza. Ați întrebat la ANSPDCP și v-a zis asa ceva ? S-a plâns persoana în cauză că i s-a încălcat vreun drept ?

Dacă persoana respectivă nu apare nominalizată în PV, cum veți putea folosi ca dovadă în instanță documentul respectiv ? Dați în judecată apartamentul ? :)

Lumyna a scris:

Față de operatorul de date, persoana vizată are o serie de drepturi (art. 13-22 RGPD), printre care și dreptul de acces (art. 15 RGPD) la datele respective [...]

Despre ce lege vorbiti, si despre ce incalcari ale legii ?!?
Dvs. nu ati adus nici un argument, dar cereti argumente si sustineti ca se incalca normele GDPR.

Nu v-am zis sa dati in judecata apartamentul, dimpotriva, v-am intrebat retoric, dar spuneti-mi pe cine veti da in judecata, daca nu aveti nici un dcument care sa ateste faptul ca proprietarul X are restante ? Asta daca in listele de cheltuieli lunare doar apartamentul respectiv apare cu datorii.

Din motivul asta v-am explicat canu e nici o problema cu normele GDPR, daca in PV al sedintei respective sunt nominalizati proprietarii cu datorii, ce vor fi dati in judecata.

Din moment ce nu aveti vreo plingere sau vreo sesizare la ANSPDCP, e ca in povestea cu drobul de sare. Practic nu va "ameninta" nimeni.

Faptul ca la avizier s-au afisat numele trecute in PV al sedintei nu e ceva contrar normelor GDPR, ar fi absurd sa nu fie, din moment ce evident nu e o dezvaluire a unei baze de date personale, ci a numelor unor persoane care sunt in litigiu cu asociatia de proprietari. Cred ca duceti prea spre absurd respectarea acestor norme. Cum ar fi trebuit sa scrie, din moment ce legea 196/2018, la art. 49 obliga membrii prezenti sa consemneze si sa certifice (semneze) spre autentificare un PV cit mai detaliat si concludent despre hotarirea luata ?
latka, moderator