Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrare concediu prenatal constrangere angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrare concediu prenatal constrangere angajator

Buna seara.

Sotia este insarcinata si conform legii, poate intra in concediu prenatal cu 63 sau maxim 84 zile calendaristice de la data in care urmeaza sa nasca.
In cursul zilei de astazi, angajatorul i-a mentionat ca nu doreste ca sotia sa se mai prezinte de la 1 Septembrie la locul de munca. Tin sa mentionez ca sotia lucreaza ca educatoare.
Conform calculelor, cele 63 de zile inainte de a naste ar fi undeva intre 8 si 10 noiembrie sau 18-20 octombrie pentru cele maxim 84 de zile.
Angajatorul i-a mentionat ca pentru perioada 1 septembrie - 10 noiembrie (maximul perioadei de 63 de zile inainte de a naste) va primi salariul normal, asta daca se depune o cerere de invoire.
Este posibil acest lucru conform unui cadru legal? Poate exista posibilitatea ca angajatorul intr-adevar sa plateasca salariul, mai ales ca nu ar presta munca pentru cel putin 1 luna si jumatate.
Stiu ca este posibilitatea si unui concediu medical emis de catre medic, unul in care exista riscuri ale sarcinii, dar nu este cazul.
Va multumesc.
Sfatul meu este sa nu se invoiasca pentru ca, din cate cunosc, invoirea nu este reglementata in legislatie ( dar puteti verifica dvs. daca scrie ceva legat de asta in contractul de munca al sotiei sau in Regulamentul intern).

Plus ca in timpul invoirii nu prestezi activitate pentru angajator si aceasta nu are pentru ce sa te plateasca...

Mai asteptati si alte sugestii dar sfatul meu este sa nu se invoiasca si sa caute o alta solutie cu angajatorul.
Da, este posibil ce vrea angajatorul , numai daca se incheie un act aditional la c.i.m...
Buna ziua,
Conform legislatiei, concediul maternal are 126 zile calendaristice, impatite in 63 inainte de nastere si 63 dupa. Insa anterior concediului maternal(prenatal) salariatei i se poate acorda concediul de risc maternal, in anumite conditii ce tin de starea de graviditate si de felul muncii prestate, care se elibereaza de obicei de medicul de familie sau de medicul specialist. Durata acestuia se poate acorda pentru maxim 120 zile calendaristice(1 septembrie -17 octombrie).
Din punctul meu de vedere, concediul de risc maternal, chiar daca presupune o indemnizatie de doar 75% din media veniturilor salariale pe ultimele 6 luni, este o varianta mult mai buna decat zile invoire platite sau orice varianta de acord.
Zi frumoasa!
Aveti dreptate dar pentru a primi acel concediu trebuie urmati anumiti pasii ( medicul sa emita cooncediu medical din care sa rezulte ca locul de munca ii afecteaza sarcina, din evaluarea locului de munca efectuata de angajator impreuna cu medicul de medicina muncii si depusa la ITM trebuie iar sa rezulte ca, conditiile de la locul de munca ii afecteaza fatul sau pe mama, ca nu exista un alt loc de munca asemanator dar fara acele riscuri disponibil pentru dansa, ca locul de munca nu poate fi modificat in asa fel incat sa diminueze riscurile pana cand nu mai sunt un pericol pentru mama sau fat...).

Este o optiune dar este destul de greu de aplicat daca nu sunt conditiile de asa fel, cum a spus si domnul, ca nu este cazul...

IONELA-DANIELA ION a scris:

Buna ziua,
Conform legislatiei, concediul maternal are 126 zile calendaristice, impatite in 63 inainte de nastere si 63 dupa. Insa anterior concediului maternal(prenatal) salariatei i se poate acorda concediul de risc maternal, in anumite conditii ce tin de starea de graviditate si de felul muncii prestate, care se elibereaza de obicei de medicul de familie sau de medicul specialist. Durata acestuia se poate acorda pentru maxim 120 zile calendaristice(1 septembrie -17 octombrie).
Din punctul meu de vedere, concediul de risc maternal, chiar daca presupune o indemnizatie de doar 75% din media veniturilor salariale pe ultimele 6 luni, este o varianta mult mai buna decat zile invoire platite sau orice varianta de acord.
Zi frumoasa!

Ionut.ion, utilizator
Vlad.AT a scris:

Angajatorul i-a mentionat ca pentru perioada 1 septembrie - 10 noiembrie (maximul perioadei de 63 de zile inainte de a naste) va primi salariul normal, asta daca se depune o cerere de invoire.
Este posibil acest lucru conform unui cadru legal? Poate exista posibilitatea ca angajatorul intr-adevar sa plateasca salariul, mai ales ca nu ar presta munca pentru cel putin 1 luna si jumatate.
Stiu ca este posibilitatea si unui concediu medical emis de catre medic, unul in care exista riscuri ale sarcinii, dar nu este cazul.
..

Asa cum v-am mentionat anterior , este posibil asa ceva prin incheierea unui acord intre angajator si sotia dvs ... in acel acord trebuie sa se mentioneze clar aceste clauze.

Contractul valabil încheiat are putere de lege între părţile contractante. (art. 1270 alin. 1 Cod Civil).