Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj absolventi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj absolventi

Pentru a obține ajutor de somaj, absolvenții fără un loc de muncă trebuie să se înregistreze la agenția pentru ocuparea forței de muncă din localitatea sau zona în care domiciliază, în cel mult 60 de zile calendaristice de la absolvire. Care este considerata data absolvirii in cazul absolventilor de facultate, cu licenta?

Multumesc!
tstefana, utilizator
Articolul 82 din Legea nr. 76/2002, “prin absolvent al unei instituții de învățământ se înțelege persoana care a obținut o diplomă sau un certificat de studii, în condițiile legii, în una dintre instituțiile de învățământ gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condițiile legii”.

in speta, data absolvirii = data examenului de licenta