avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Socrul meu,s a recasatorit,iar din prima casatorie are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Socrul meu,s a recasatorit,iar din prima casatorie are 2 copii.Cu ...

Socrul meu,s a recasatorit,iar din prima casatorie are 2 copii.Cu actuala sotie,n a avut copii.Intre timp,ii moare un copil,acesta din urma,avind la rindul lui un copil.Peste ani,moare socrul si ramine sotia in viata.Masa succesorala,nu s a dezbatut,urmeaza.A doua sotie,nu are mostenitori,decit un nepot de la o sora decedata.Va rog spuneti mi care sint cotele la masa succesorala.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:03, 30 Iulie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

Pe socru il mostenesc sotia 1/4 si copiii împart egal 3/4 ( cota fiului decedat, o culege nepotul de fiu).
Pe sotie o mosteneste nepotul de sora, deci are mostenitor.
In masa succesorala intra bunurile proprii ale socrului si partea lui din bunurile comune. Deci conteaza daca casa e bunul propriu al lui sau a facut-o cu nevasta.
Daca nu s a dezbatut mostenirea de pe socru,acum cind a decedat si sotia,se poate face intreaga succesiune odata?Ce cota ii va reveni nepotului si la copiii socrului din prima casatorie?!

gi-jane2 a scris:


Pe socru il mostenesc sotia 1/4 si copiii împart egal 3/4 ( cota fiului decedat, o culege nepotul de fiu).
Pe sotie o mosteneste nepotul de sora, deci are mostenitor.
In masa succesorala intra bunurile proprii ale socrului si partea lui din bunurile comune. Deci conteaza daca casa e bunul propriu al lui sau a facut-o cu nevasta.

Sunt 2 succesiuni diferite, din partea sotiei, vine nepotul, cotele le-am scris mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune sorina-sorina sorina-sorina Tata, mama ,2 copii majori si un apartament. Parintii au divortat, mama a murit dupa divort in 1996, succesiunea nu s-a dezbatut. Tata s-a recasatorit acum 7 ... (vezi toată discuția)
Succesiune annita123 annita123 Buna ziua, Am o intrebare si as aprecia un raspuns cat mai la obiect cu putinta. Povestea incepe astfel. F este casatorita cu C. C decedeaza. C a avut o ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu mama vitregă. care sunt cotele moștenitorilor? Istvan.S Istvan.S Bună. A murit socru care avea 3 copii (din prima căsnicie ) și nevasta care este mama vitregă a copiilor (nevastă din a doua căsnicie). Socru a dobândit ... (vezi toată discuția)