Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Socrul meu,s a recasatorit,iar din prima casatorie are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Socrul meu,s a recasatorit,iar din prima casatorie are 2 copii.Cu ...

Socrul meu,s a recasatorit,iar din prima casatorie are 2 copii.Cu actuala sotie,n a avut copii.Intre timp,ii moare un copil,acesta din urma,avind la rindul lui un copil.Peste ani,moare socrul si ramine sotia in viata.Masa succesorala,nu s a dezbatut,urmeaza.A doua sotie,nu are mostenitori,decit un nepot de la o sora decedata.Va rog spuneti mi care sint cotele la masa succesorala.Va multumesc.

Pe socru il mostenesc sotia 1/4 si copiii împart egal 3/4 ( cota fiului decedat, o culege nepotul de fiu).
Pe sotie o mosteneste nepotul de sora, deci are mostenitor.
In masa succesorala intra bunurile proprii ale socrului si partea lui din bunurile comune. Deci conteaza daca casa e bunul propriu al lui sau a facut-o cu nevasta.
Daca nu s a dezbatut mostenirea de pe socru,acum cind a decedat si sotia,se poate face intreaga succesiune odata?Ce cota ii va reveni nepotului si la copiii socrului din prima casatorie?!

gi-jane2 a scris:

Pe socru il mostenesc sotia 1/4 si copiii împart egal 3/4 ( cota fiului decedat, o culege nepotul de fiu).
Pe sotie o mosteneste nepotul de sora, deci are mostenitor.
In masa succesorala intra bunurile proprii ale socrului si partea lui din bunurile comune. Deci conteaza daca casa e bunul propriu al lui sau a facut-o cu nevasta.

Sunt 2 succesiuni diferite, din partea sotiei, vine nepotul, cotele le-am scris mai sus.