Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am si eu o nelamurire ...Autodiscriminarea, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am si eu o nelamurire ...Autodiscriminarea, pe proprietatea ...

Buna ziua! Am si eu o nelamurire ...Autodiscriminarea, pe proprietatea personala(in casa mea,in curtea mea) poate fi interpretata de o terța persoana care aude asta, in afara proprietatii, ca pe o insulta sau discriminare proprie? De exemplu, daca eu spun "sunt blonda" sau cant o parodie "sunt țigan si trag la fiare", persoanele care aud aceste expresii se pot simti discriminate si depune plangere pentru aceasta? Multumesc mult!
În niciun caz nu poate fi considerată discriminare.
Multumesc mult, am primit amenda de 4000 de lei pentru discriminare, deoarece vecina care trecea prin fata casei mele m-ar fi auzit cantand in curte"sunt oltean de mehedinti, fac ceva si strang din dinti",desi am declarat ca nu am facut asta si chiar nu am facut.

Dorin Voicilas a scris:

În niciun caz nu poate fi considerată discriminare.

contestati
Da, voi contesta, insa doream sa aud si alta parere, Pentru ca eu am suferit un șoc. Multumesc mult!

gi-jane2 a scris:

contestati

e socant. da.
poate ati zis vazand-o pe vecina trecand si atunci e diferit fata de
desi am declarat ca nu am facut asta si chiar nu am facut.

vecina a reclamat si v-a venit amenda sau cum?
unde ati declarat?