avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua ! Un proces verbal de contravenție poate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua ! Un proces verbal de contravenție poate fi anulat ...

Bună ziua !
Un proces verbal de contravenție poate fi anulat dacă numărul de înmatriculare al mașinii a fost trecut greșit ?
O înștiințare pentru prezentarea documentelor, cum trebuie adusă la cunoștință contravenientului ?
Mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:51, 8 August 2023
Juridic acea greseala se numește eroare materială și nu e motiv de anulare.
Ce e aia înștiințare pentru prezentarea documentelor ?

AdrianGal a scris:

Bună ziua !
Un proces verbal de contravenție poate fi anulat dacă numărul de înmatriculare al mașinii a fost trecut greșit ?
O înștiințare pentru prezentarea documentelor, cum trebuie adusă la cunoștință contravenientului ?
Mulțumesc !

Procesul verbal a fost redactat în lipsa contravenientului.
Amenda a fost stabilită pentru faptul că nu am răspuns solicitării de a prezenta documente referitoare la identificarea contravenientului.
Solicitare pe care nu am primit-o nicio dată pe căile prevăzute de lege.
Dar totuși ați primit o solicitare, de a da acele date. Nu știu la ce căi v-ati referit, atunci cum s-a întocmit PV ?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunteți cam pe lângă...
Am specificat că nu am primit nicio dată o înștiințare conform legii, în care trebuia să prezentăm datele de identificare a posesorului mașinii sau a conducătorului...
Atunci, daca sunt pe linga, dvs. ar trebui sa nu aveti vreo grija, depuneti plingerea contraventionala in care cereti anularea PV, pentru ca vi s-a intocmit fara a vi se cere datele de identificare, conform art. 39 din OUG 195/2002.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda parcare! dupa 2 luni primita in posta! AndreiMAD AndreiMAD Buna, sunt din Timis, ma numesc Andrei Mladen si: am primit in posta (acum in luna martie) o amenda pentru parcare(in luna ianuarie) intr-un loc interzis in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am gasit afisat un pv pe numele meu cu amenda de 9 ... Ancasorana Ancasorana Buna ziua. Am gasit afisat un PV pe numele meu cu amenda de 9 puncte pentru necomunicare persoana care a condus autoturismul. Ideea e ca eu n am primit nicio ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie. modalitate anuntare a001122 a001122 Aseara cind am venit acasa in jurul orei 23.10 un vecin ma anunta ca un politist comunitar a lasat in usa o amenda. La sosire eu nu am gasit acest lucru. ... (vezi toată discuția)