Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua ! Un proces verbal de contravenție poate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua ! Un proces verbal de contravenție poate fi anulat ...

Bună ziua !
Un proces verbal de contravenție poate fi anulat dacă numărul de înmatriculare al mașinii a fost trecut greșit ?
O înștiințare pentru prezentarea documentelor, cum trebuie adusă la cunoștință contravenientului ?
Mulțumesc !
Juridic acea greseala se numește eroare materială și nu e motiv de anulare.
Ce e aia înștiințare pentru prezentarea documentelor ?

AdrianGal a scris:

Bună ziua !
Un proces verbal de contravenție poate fi anulat dacă numărul de înmatriculare al mașinii a fost trecut greșit ?
O înștiințare pentru prezentarea documentelor, cum trebuie adusă la cunoștință contravenientului ?
Mulțumesc !

Procesul verbal a fost redactat în lipsa contravenientului.
Amenda a fost stabilită pentru faptul că nu am răspuns solicitării de a prezenta documente referitoare la identificarea contravenientului.
Solicitare pe care nu am primit-o nicio dată pe căile prevăzute de lege.
Dar totuși ați primit o solicitare, de a da acele date. Nu știu la ce căi v-ati referit, atunci cum s-a întocmit PV ?

Sunteți cam pe lângă...
Am specificat că nu am primit nicio dată o înștiințare conform legii, în care trebuia să prezentăm datele de identificare a posesorului mașinii sau a conducătorului...
Atunci, daca sunt pe linga, dvs. ar trebui sa nu aveti vreo grija, depuneti plingerea contraventionala in care cereti anularea PV, pentru ca vi s-a intocmit fara a vi se cere datele de identificare, conform art. 39 din OUG 195/2002.
[ link extern ]