Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, ce pot face in cazul in care IML Cluj ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, ce pot face in cazul in care IML Cluj Napoca da un ...

Buna ziua, ce pot face in cazul in care IML Cluj Napoca da un termen nesimtit pentru comunicarea rezultatelor unui test ADN? Ni s-a comunicat ca trebuie sa asteptam "mai bine de 10 luni" (formularea lor intr-o adresa oficiala) dupa rezultate, motivand "volumul mare de munca si lipsa finantarii". Asta in conditiile in care procesul deja dureaza de 8 luni si copilul nu are absolut niciun drept in lipsa unui CNP. Singurul drept pe care il primeste este cel la educatie, in rest, nimic. Unde se poate face o sesizare/plangere impotriva IML, pentru intarzierea comunicarii unor rezultate pentru care ne cer 3750 RON in avans? Nu au si ei niste obligatii legale fata de noi, cetatenii, platitorii de taxe, in conditiile in care ei primesc finantare de la bugetul de stat si ne mai cer si noua sume mari de bani pentru efectuarea acestei analize?
Andreea Costin a scris:
copilul nu are absolut niciun drept in lipsa unui CNP.

Ati declarat nasterea copilului la starea civila? Atribuirea CNP-ului nu are treaba cu stabilirea paternitatii. Declarati nasterea copilului, la tata se va completa sau nu, depinde de situatie.... se atribuie CNP, se elibereaza certificat nastere Dupa solutionarea dosarului cereti modificarea certificatului de nastere, daca e cazul.
Din pacate nu se poate, pentru ca motivul testului este stabilirea paternitatii unui minor nascut in timpul casatoriei, dar care are un alt tata fata de sotul mamei. Nasterea nu se poate inregistra momentan decat pe numele fostului meu sot, care bineinteles ca nu ar fi de acord cu asta, si pe buna dreptate.

c123456 a scris:

Andreea Costin a scris:
copilul nu are absolut niciun drept in lipsa unui CNP.

Ati declarat nasterea copilului la starea civila? Atribuirea CNP-ului nu are treaba cu stabilirea paternitatii. Declarati nasterea copilului, la tata se va completa sau nu, depinde de situatie.... se atribuie CNP, se elibereaza certificat nastere Dupa solutionarea dosarului cereti modificarea certificatului de nastere, daca e cazul.

V-au spus de la Starea civilă că dacă aduceți rezultatul testului îi fac certificatul de naștere cu numele tatălui biologic?

Asta in conditiile in care procesul deja dureaza de 8 luni

Ce proces, cu cine vă judecați și pentru ce?
Manuela Rășină, administrator
Actiune in tagada paternitatii.
Nu mi-au spus de la starea civila, mi-a spus judecatorul. Asta e motivul actiunii, sa fie eliberat certificat de nastere cu datele corecte.

Manuela Rășină a scris:

V-au spus de la Starea civilă că dacă aduceți rezultatul testului îi fac certificatul de naștere cu numele tatălui biologic?

Asta in conditiile in care procesul deja dureaza de 8 luni

Ce proces, cu cine vă judecați și pentru ce?

puteati sa inregostrati copilul si apoi in urma procesului de tagada sa schimbati certificatul.
pe sot si daca il deranja si daca nu ,a asta e legea . nu i-ati fi cerut pensie sau ceva.
va foloseati de certificat in linile astea.
nu stiu cum ati putea grabi lucrurile la iml.