avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am permisul suspendat in baza art.336 alin.1 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am permisul suspendat in baza art.336 alin.1 -Redobandire

Buna ziua, Am permisul suspendat in baza art.336 alin.1 C.pen, cu aplicarea art.375 alin.1 rap. la art.374 alin.4 C.p.p şi art.396 alin.10 C. proc.pen., condamnă inculpatul la o pedeapsă de 8 (opt) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii art. 336 alin. 1 C. pen.(faptă din 17.01.2022). În temeiul art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
Intrebari:
1. Pot da sala pentru redobandirea permisului mai repede un an?
2. Examenul este de redobandire, adica cu 15 din 18 ?
3. Am sanse sa mi se aporobe cerea de reducere a perioadei de 1 an?

Multumiri anticipate !
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 15:55, 26 August 2023
Buna ziua
Nu aveti permisul suspendat, ci anulat.

OUG 195/2002- actualizata
Art.24, pct.6
Persoana care nu deține permis de conducere și a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru oricare dintre infracțiunile prevăzute la art. 334, art. 335 alin. (1), art. 336, art. 337, art. 338 alin. (1) și art. 339 alin. (2)-(4) din Codul penal ... au dreptul de a se prezenta la examen pentru obținerea permisului de conducere, respectiv pentru obținerea unui nou permis de conducere, după caz, dacă a intervenit una dintre situațiile următoare:

b) a trecut un an ... de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere

Deci raspunsurile sunt:
1. Nu
2. Nu, este examen complet sala 22 din 26, apoi traseu.
3. Nu
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 August 2023
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Multumesc frumos
Si totusi, conform codului rutier, Art.116 - (3)Pentru prezentarea la examen în vederea obținerii unui nou permis de conducere, persoana aflată în una dintre situațiile prevăzute la alin. (1) și (2) trebuie să facă dovada că:

a)este aptă din punct de vedere medical;
b)nu a fost condamnată prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru una dintre infracțiunile prevăzute la art. 24 alin. (6), cu excepția cazurilor în care a intervenit una dintre situațiile prevăzute la alin. (1).

Nu scrie nicaieri ca trebuie facuta scoala din nou ?
Dar cine v-a zis de școală? E vorba doar de examinare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 August 2023
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redobandire permis cat. a ionel1991 ionel1991 Buna, am si eu o problema, mi-a fost anulat permisul de conducere cat. A,B,C,E , anul trecut 2013 am dat pentru redobandire cat. B,C,E, acum doresc sa dau ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu suspendare, redobandire permis lepadatunelu lepadatunelu buna . va rog sa ma ajutati privind redobandirea permisului de conducere, azi am primit condamnarea de un an cu suspendare privind conducerea unui autovehicul ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis conducere aeliusccc2 aeliusccc2 Buna ziua. Am fost depistat cu o alcoolemie foarte mare in octombrie 2015, procesul s-a finalizat cu urmatoarea decizie :::::: - > În baza art. 336 ... (vezi toată discuția)