avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Când sunt obligat să fac succesiunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Când sunt obligat să fac succesiunea unui imobil ...

Bună ziua. Când sunt obligat să fac succesiunea unui imobil Au trecut 14 ani de când a decedat tatăl nostru. Suntem 4 frați, iar ceilalți frați mă obliga să plătesc doar eu taxa pentru toti. Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:44, 29 August 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu sunteți obligat niciodată. O faceți când doriți, însă pe măsură ce trece timpul și mai mor dintre moștenitori, se aduna succesiunile și implicit cresc și costurile.
Taxele pentru dezbaterea succesiunii se suporta de toți moștenitorii, proporțional cu cota ce revine fiecăruia.
Acum, daca frații dvs doresc ca dvs sa suportați tot, sa dea declarații de renunțare la succesiunea părinților.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ionelnelus ionelnelus Bună seara! Tatăl meu a decedat în luna iunie 2017 iar mama mea urmează să facă succesiunea cu mine și cu sora mea! Întrebarea mea ar fii în cât ... (vezi toată discuția)
Succesiune partiala artur1971 artur1971 Buna ziua Familia mea are 2 locuinte. Tatal meu a murit .Mama mea locuieste cu fratele meu in casa iar eu locuiesc in apartament . Se poate face succesiunea ... (vezi toată discuția)
Mostenire emil6702 emil6702 Dupa moartea mamei, coerezii si sotul supravietuitor, pentru simplificarea operatiunilor, au renuntat in fata notarului la actiunile la care aveau dreptul in ... (vezi toată discuția)