Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Când sunt obligat să fac succesiunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Când sunt obligat să fac succesiunea unui imobil ...

Bună ziua. Când sunt obligat să fac succesiunea unui imobil Au trecut 14 ani de când a decedat tatăl nostru. Suntem 4 frați, iar ceilalți frați mă obliga să plătesc doar eu taxa pentru toti. Mulțumesc.
Nu sunteți obligat niciodată. O faceți când doriți, însă pe măsură ce trece timpul și mai mor dintre moștenitori, se aduna succesiunile și implicit cresc și costurile.
Taxele pentru dezbaterea succesiunii se suporta de toți moștenitorii, proporțional cu cota ce revine fiecăruia.
Acum, daca frații dvs doresc ca dvs sa suportați tot, sa dea declarații de renunțare la succesiunea părinților.