avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cumparare apartament pe numele parintilor, bun comun ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cumparare apartament pe numele parintilor, bun comun la partaj in casatorie?

Daca sunt casatorit si cumpar doar cu fondurile mele un apartament, pe numele parintilor, la un eventual partaj sotia are vreun drept la acest bun? Se considera bun comun?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:10, 19 Septembrie 2023
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, va fi mai greu pentru sotie dar nu imposibil sa solicite drepturi cu privire la imobil/sumele de bani investite intr-un eventual proces de partaj. Depinde si de provenienta sumelor de bani proprii pe care le ve utiliza in achizitionarea apartamentului pentru ca de ex, sumele castigate din munca prestata sunt bunuri comune.
8 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cumparati apartamentul pe numele dvs., este singura solutia corecta in acest caz, dar cu conditia sa specificati in contract faptul ca imobilul a fost cumparat din banii dvs. proprii, pentru a putea face dovada in cazul unui eventual partaj ca apartamnetul nu este bun propriu si nu comun si in consecinta, nu poate face obiectul partajului.

Fiind cumparat cu bani proprii, apartamnetul va fi la randul sau bun propriu si sotia nu va avea niciun drept cu privire la acesta, avand in vedere prevederile art. 340 lit. g) din Codul civil: bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora

Daca vorbim de bani proprii, atunci acestia trebuie sa provina, in mod obligatoriu, din una din sursele mentionate la art.
340 Cod civil, intrucat in caz contrar, acestia sunt considerati a fi bunuri comune (potrivit legii, banii sunt bunuri mobile). De ex banii proventi din salariu, sunt comuni si nu proprii ai unuia din soti.
Ultima modificare: Marți, 5 Septembrie 2023
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raspunsul la intrebarea dvs depinde, in primul rand, de regimul matrimonial ales la momentul casatoriei (exista 3 variante). Regimul matrimonial se poate schimba si in timpul casatoriei, dar trebuie realizate formalitatile legale, nu este valabila simpla intelegere verbala intre soti.
In cazul in care regimul matrimonial ales este cel al comunitatii legale de bunuri (devalmasie, toate bunurile la comun) si cumparati un apartament pe numele parintilor dvs, din bani comuni, sotia dvs poate sa dobandeasca un drept de creanta asupra partii din suma care i s-ar cuveni in cazul unui partaj (de ex.50%) si poate solicita parintilor dvs plata acestei sume, fie amiabil, fie prin instanta, cu respectarea termenelor de prescriptie.
In al doilea rand, raspunsul depinde sursa acelor fonduri, pentru ca si in cazul devalmasiei exista bunuri proprii, expres prevazute de lege, ca de exemplu sumele provenite din mosteniri.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Indiferent de regimul matrimonial, daca apartamnetul este cumparat cu fonduri proprii, este bun propriu al sotului care il cumpara iar sotia nu are niciun drept cu privire la acest bun.

Personal cred ca, in speta, vorbim despre regimul matrimonial al comunitatii legale de bunuri, regim care guverneaza majoritatea casatoriilor din Romania, intrucat celelalte doua regimuri matrimoniale. presupun incheierea unei conventii matrimoniale,

Asa cum am spus in prima postare, trebuie sa precizati in contract faptul ca apartamentul a fost cumparat cu bani proprii, pentru a face dovada ca bunul este propriu si nu intra in masa partajabila.

Daca plecam de la situatia ipotetica ca banii nu sunt proprii, colegii au explicat faptul ca in cadrul procesului de partaj, sotia poate obtine o parte din valoarea apartamentului chiar daca acesta este pe numele parintilor.
Ultima modificare: Marți, 5 Septembrie 2023
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, asa este. Si eu cred ca este regimul comunității legale, iar marea majoritate înțelege cu privire la bani proprii salariul, asa ca sunt necesare lămuriri și cu privire la acest aspect. La ce va referiți, în întrebare, când spuneți fonduri proprii? De unde provin banii?

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina a scris:

Indiferent de regimul matrimonial, daca apartamnetul este cumparat cu fonduri proprii, este bun propriu al sotului care il cumpara iar sotia nu are niciun drept cu privire la acest bun.

Personal cred ca, in speta, vorbim despre regimul matrimonial al comunitatii legale de bunuri, regim care guverneaza majoritatea casatoriilor din Romania, intrucat celelalte doua regimuri matrimoniale. presupun incheierea unei conventii matrimoniale,

Asa cum am spus in prima postare, trebuie sa precizati in contract faptul ca apartamentul a fost cumparat cu bani proprii, pentru a face dovada ca bunul este propriu si nu intra in masa partajabila.

Daca plecam de la situatia ipotetica ca banii nu sunt proprii, colegii au explicat faptul ca in cadrul procesului de partaj, sotia poate obtine o parte din valoarea apartamentului chiar daca acesta este pe numele parintilor.


Alte discuții în legătură

Buna ziua, voi cumpara un apartament (62000 euro) pentru care ... Valentina1998 Valentina1998 Buna ziua, voi cumpara un apartament (62000 euro) pentru care voi achita din sume proprii (vanzarea unei garsoniere dobandita inainte de casatorie) suma de ... (vezi toată discuția)
Cota parte apartament sotie cumparat inainte de casatorie JohnRomero JohnRomero Buna ziua, Sotia mea a cumparat un apartament cu credit ipotecar. Anul acesta ne-am casatorit si m-am gandit sa acopar jumatate din creditul total prin ... (vezi toată discuția)
Un imobil achiziționat în timpul căsătoriei, cu bani dintr-un cont de economii constituit anterior căsătoriei, este bun propriu ? hmarce hmarce Un imobil achizitionat in timpul casatoriei cu bani ridicati dintr-un cont propriu de economii constituit anterior casatoriei este propriu ? (vezi toată discuția)