Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariilor

Daca o societate nu plateste salariatii cateva luni de zile si apoi se inchide
( probabil se va declara falimentara, avand multe datorii) , salariatii au vreo sansa sa primeasca salariile restante ?
Da, salariatii sunt creditori priveligiati, dar va trebui intati deschisa procedura legala. Deasemenea exista fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale (legea 200/2006):
Art. 2. - Din Fondul de garantare se asigură plata creanţelor salariale ce rezultă din contractele individuale de muncă şi din contractele colective de muncă încheiate de salariaţi cu angajatorii împotriva cărora au fost pronunţate hotărâri judecătoreşti definitive de deschidere a procedurii insolvenţei şi faţă de care a fost dispusă măsura ridicării totale sau parţiale a dreptului de administrare, denumiţi în continuare angajatori în stare de insolvenţă.
Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 prevede, in art. 48, ca „toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale unitatii” si ca, „in caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, iar drepturile lor banesti constituie creante privilegiate, urmand sa fie platite integral, inainte de a-si revendica cota-parte ceilalti creditori”.
in cazul in care societatea mai functioneaza introduceti la tribunal actiuni in vederea recuperarii salariilor restante.
Multumesc pentru raspuns. Problema este ca societatea respectiva vrea sa ii oblige pe salariati sa isi dea demisia, si sa se angajeze la o firma noua , deschisa de acelasi patron, cu acelasi profil. In cazul acesta, isi mai pot recupera salariile?
Tot prin instanta, sfatul colegului @catalin ciobanu trebuie urmat.
Decat sa va angajati la el si sa aveti parte de acelasi tratament mai bine sa va concedieze, beneficiati de somaj pana gasiti alt loc de munca.
ContSters42179, utilizator