Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarii nu vor Asociatie. Ce este de facut?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarii nu vor Asociatie. Ce este de facut?

Ce este de facut?
Proprietarii nu vor Asociatie.
Locuiesc intr-un bloc nou dat in folosinta acum un an.
Blocul are 3 etaje si doar 8 apartamente. Sunt locuite 3 apartamente.
Eu, la etajul 3 si cele doua de la parter care sunt inchiriate.
Am luat legatura cu totii proprietarii si ei nu doresc Asociatie. Unii nu sunt in tara/oras, altii au cumparat ca sa aiba unde investi banii, etc.
Problema e ca eu am nevoie de lift, pentru care am platit si in baza lui am luat et. 3.
Nu am unde sa duc gunoiul , nu avem tomberoane, plec zilnic cu plasuta de gunoi dupa mine sa il arunc pe la blocuri, desi platesc lunar gunoiul la primarie,
Nu avem femeie de serviciu, blocul e murdar, geamuri nespalate, etc.
Ce pot sa fac? De ce trebuie sa suport asa ceva pentru ca pe ei nu ii intereseaza?
Nu vor asociatie ca sa nu plateasca nimic, ca ei nu locuiesc acolo. M-am saturat de maturat scara.
Ce pot face in aceasta situatie?
magic9pm, utilizator
Cititi legea 196/2018.
LEGE Nr. 196/2018 din 20 iulie 2018 [ link extern ]
Schimbati yala de la usa intrare si dati copii doar celor care locuiesc deja.
Le spuneti ca daca mai vrea cineva cheie sa dea nr dv si sa nu le dea cheie.
Achitati o firma sa faca curatenie daca dezvoltatorul nu a facut deja si a vandut asa toate cele 8 apartamente.
In contract nu scria de lift ?
Aveti spatiu pentru lift?
Exista lift?
Montati 2 camere de suoraveghere la parter si la.etajul dv sa vedeti daca circula cineva de la parter ca altii nu ar avea cum murdaresca scara.
Cand solicita cineva cheie le spuneti ca s-a schimbat intrucat au existat incercari de spargeri la unele apartamente in miezul noptii si dati cheie doar proprietarilor.
Le spuneti asa:
" Eu va dau cheie doar daca sunteti proprietar . Aduceti vontractul si CI copie care oricum ne trebuie sa infiintam asociatie de proprietari.
Procesul de infiintare a fost demarat si e de ajuns conform legii 196/2018 de jumatate+1=5 persoane."
Trebuie sa convingeti 4 persoane doar.
Cumparati intre timp un tomberon de 240 litri cu lacat si aflati de la vecinii din alte blocuri cand se ridica gunoiul sa il descuiati.
Intre timp poate aflati si cum e cu apa si cine o plateste asta pana nu ramenti fara apa si la fel si la electricitate si gaz.

Nivea, utilizator
Cum sa le interzic sa intre in bloc? Sunt proprietari!
Avem lift modern care asteapta doar infiintarea asociatiei ca sa poata fi dat in folosinta.
Au spus clar ca ei nu vor asociatie, ca sa plateasca pe unul care sta degeaba. Cum as putea sa le iau copie CI si contractul? Poate cu forta!
Ne platim individual gazul, lumina, apa. Ce sa faca un administrator? Zic ei.
Nu ii intereseaza curatenia, gunoiul, liftul...... De viitoare reparatii nici nu mai zic.
Ce pot face legal sa ii oblig?
Nu se poate locui asa.
De unde stiti ca au cheie daca nici nu vin pe acolo?
Nu trebuie sa plateasca pe nimeni.
Se poate oferi unul din cei 8 sa faca gratis tot.
Nivea, utilizator
@magicgpm

Potrivit art. 13 alin. 1 din legea 196/2018 :

„Asociația de proprietari se înființează prin acordul scris a cel puțin jumătate plus unu din
numărul proprietarilor dintr-un condominiu”.

În situația dvs. pentru înființarea unei asociații de proprietari va trebui să convingeți încă 4 proprietari să achieseze la inițiativa dvs. având în vedere și faptul că asocierea nu este o obligație ci un drept Constituțional.
Până atunci vă puteți ghida după prevederile legii nr, 287/2009 cu privire la Codul civil, Capitolul IV - Proprietatea comună.