avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat pt activitate doar cu PJ.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat pt activitate doar cu PJ.

Buna ziua. Intentionez sa infintez un PFA pentru activitatatea de ""Evaluator de risc la securitatea fizica"".
Intrebarea este: Am nevoie de casa de marcat? intrucat in oug 28/1999 spune ""Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit
sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii
efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.""
Prin natura activitatii eu voi presta serviciile exclusiv catre persoane juridice. Mai este necesara casa de marcat?
Cel mai recent răspuns: atticusfortezza , utilizator 21:41, 24 Septembrie 2023
Daca prestati servicii EXCLUSIV catre persoane juridice, nu aveti obligatia achizitionarii casei de marcat fiscala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de marcat la pfa cu cod caen 0113 lavinia689 lavinia689 Am infiintat un pfa pe cod caen 0113..am nevoie de casa de marcat? (vezi toată discuția)
Bon fiscal/factura/chitanta octam octam Buna ziua! 1)Pentru un SRL prestari servicii cod caen 7112 este necesara casa de marcat? 2)Pentru persoanele fizice se poate emite factura si chitanta cu ... (vezi toată discuția)
Obligativitate casa de narcat Monica -Elena Turta Monica -Elena Turta Buna seara! Daca detin o agentie imobiliara care presteaza servicii si catre persoane fizice dar incaseaza toti banii numai prin transfer bancar si nu lucreaza ... (vezi toată discuția)