Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat pt activitate doar cu PJ.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat pt activitate doar cu PJ.

Buna ziua. Intentionez sa infintez un PFA pentru activitatatea de ""Evaluator de risc la securitatea fizica"".
Intrebarea este: Am nevoie de casa de marcat? intrucat in oug 28/1999 spune ""Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit
sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii
efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.""
Prin natura activitatii eu voi presta serviciile exclusiv catre persoane juridice. Mai este necesara casa de marcat?
Daca prestati servicii EXCLUSIV catre persoane juridice, nu aveti obligatia achizitionarii casei de marcat fiscala.