Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Intentionez sa deschid o vulcanizare auto, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Intentionez sa deschid o vulcanizare auto, terenul ...

Buna ziua,
Intentionez sa deschid o vulcanizare auto, terenul pe care il detin este inconjurat de case, cu mentionea ca hala este amplasata fata de toate casele din jur la mai mult de 20 de m de fiecare. Am citit ca ar fi nevoie si de acordul vecinilor pentru a putea functiona, ma poate ajuta cineva cu cateva informatii clare? este nevoie de asa ceva?
Multumesc!
Fara acordul vecinilor nu primiti autorizatie de ctie. de la primarie. Aveti nevoie si de proiect tehnic pentru firma de vulcanizare. Pe proiect este necesar aviz ISU, aviz/ autorizatie de mediu.
Hala este deja construita si intabulata ca si : hala-parter(garaj auto), eu acum urmeaza sa fac un contract de comodat intre societate si persoana fizica. Apoi sa merg la RAR si primarie pentru acor de functionare(desi am senzatia ca incercand sa le faci legal si corect esti impiedicat peste tot).
Referitor la aviz isu mi au comunicat telefonic ca pentru suprafetele mai mici de 200 mp nu se elibereaza aviz, de la mediu nu este nevoie de autorizatie decat daca intra si tinichigerie( personal am fost la mediu si m am informat), la mine nu este cazul de tinichigerie.
Deci nu stiu ce sa mai inteleg...
Multumesc oricum pentru raspuns!
Vorbele zboara, cereti in scris, avize/ autorizatii de la institutiile statului si veti primi raspuns scris. Aveti nevoie de documente in fata inspectorilor daca se intampla un eveniment nedorit si chiar la un control de rutina.
La orice vulcanizare, din tehnologia de lucru rezulta ape menajere, caz in care acestea trebuie epurate, limpedele colectat la o retea de canalizare si compactul scos periodic prin vidanjare. Concluzia: aveti nevoie de aviz de mediu.
In vulcanizari se foloseste foc deschis si, dupa caz, substante inflamabile. Concluzia: aveti nevoie de aviz ISU.
Buna ziua, ati reusit pana la urma sa obtineti autorizatiile necesare si sa porniti activitatea?
Daca da, v-as ruga sa-mi scrieti si mie mai exact unde ati fost si ce autorizatii si avize ati obtinut.
Multumesc anticipat,