Forum Discuţii juridice Traduceri Autorizatie traducator
Discuție deschisă în Traduceri

Autorizatie traducator

Buna , detin o autorizatie de traducator pentru limba engleza, din cate am inteles dupa ce am fost inregistrata la tribunalul judetean de care apartin si la biroul notarilor publici, pot efectuata traduceri doar pentru urmatoarele institutii: notari publici, executori judecătoreşti şi consilieri juridici , Curtea Suprema de Justiţie, Parchetul de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie ,Curtea de apel.

Daca mi se ofera ocazia sa traduc si pentru alte institutii private sau de stat, trebuie sa fiu Persoana Fizica Autorizata pentru a onora cererile?
Conform ordonantei care reglementeaza persoanele fizice autorizate, daca sinteti inregistrat ca si traducator autorizat de catre Ministerul Justitiei, nu este nevoie sa va inregistrati la Registrul Comertului ca si persoana autorizata.
Trebuie doar sa fiti inregistrati la administratia Financiara pentru a va plati impozitele aferente veniturilor realizate.