Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sunt in curs de a vinde o masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sunt in curs de a vinde o masina

Buna ziua. Sant in curs de a vinde o masina care nu mai are asigurare,si cel care cumpara sustine ca va face un nou talon (talonul pe care il am eu,este gresit completat,la rubrica "Instrainat catre"pe spatele talonului sus. Aici apare numele meu si data mentiunii,trecut de mine,nu mai stiu de ce am facut acest lucru!). Ce riscuri pot apare in acest caz? Daca se face un nou talon pe noul proprietar,ce fac cu talonul vechi? Nu am de gand sa dau talonul in mana noului proprietar,eventual o copie. Gresesc?
HUBARDONI, utilizator
Daca se face un nou talon pe noul proprietar,ce fac cu talonul vechi?

Conform disp in vigoare ,se poate solicita preschimbare talon in cazul pierderii,furtului sau deteriorarii certificatului de inmatriculare=talon
In cazul mentionat talonul se preda la directia generala permise de conducere si inmatriculari
Indiferent de starea talonului si datele consemnate in acesta -dupa instrainare,cumparatorul proprietar are obligatia ca in termen de 90 de zile sa solite inmatricularea vehiculului respectiv eliberarea de talon nou pe numele acestuia
Multumesc frumos!