Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc sa cumpăr un apartament, proprietarul detine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc sa cumpăr un apartament, proprietarul detine un credit ...

Doresc sa cumpăr un apartament, proprietarul detine un credit ipotecar, iar ipoteca este asupra a mai multor apartamente, se poate ridica ipoteca doar pentru cel pe care doresc sa il cumpăr? Și dacă da, cum se procedează?
Va mulțumesc!
Nu cred că banca care are ipotecă asupra imobilului, o va ridica doar ca să cumpărați dumneavoastră apartamentul deja ipotecat. Imobiliul trebuie să fie liber de sarcini dacă nu vreți să riscați.

Puteți întreba și BANCA ca să vă lamuriți.
Aveți dreptul legal să-l cumparați, dar cu tot cu ipotecă, adică cu riscuri dacă banca nu ridică ipoteca, și legal nu poate fi obligată să o ridice.
Dapix, utilizator