Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contracte fotbalisti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contracte fotbalisti

Buna !
As avea si eu o nelamurire .Sunt competente completele de litigii de munca si asigurari sociale in cauzele privind contractele fotbalistilor cu cluburile la care joaca?Sauu cele civile au competenta in materie?Va multumesc anticipat pt raspunsuri
In cazul fotbalistilor este o competenta speciala.Potrivit Regulamentului Ligii profesioniste de fotbal, comisia specializata a acesteia este competenta in situatia in care aveti statut de fotbalist profesionist (dvs. nu ati precizat unde jucati fotbal ).
Daca jucati fotbal la o categorie inferioara si aveti cim, competenta este Tribunalul (sectia)instanta privind litigiile de munca si asigurari sociale din zona unde are sediul clubul la care activati.
Poate dati detalii.