Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Avand in vedere articolul din legea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Avand in vedere articolul din legea 296/2023: Art. ...

Buna ziua!
Avand in vedere articolul din legea 296/2023:
Art. XLI. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, operatorilor economici, inclusiv filialelor acestora, li se interzice acordarea de premii, prime, bonusuri şi alte drepturi de natură salarială similare, în situaţia în care au înregistrate pierderi contabile din anii precedenţi şi nerecuperate şi/sau înregistrează pierderi contabile în anul curent.
drepturile acordate conform CCM intra sub incidenta acestui articol? (ma refer la recompensa de sfarsit de cariera, drepturi acordate la nasterea unui copil, ajutoare de deces sau ajutoare financiare pentru boli grave).
Multumesc!
Si drepturile acordate conform CCM intra sub incidenta acelui articol... atentie se refera la operatorii economici la care statul este acționar unic/majoritar.