avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Sotul si soacra au ambii cate un anumit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Sotul si soacra au ambii cate un anumit procent din ...

Buna seara. Sotul si soacra au ambii cate un anumit procent din apartament. Am vrea sa facem actele cu soacra ca sa cedeze partea ei.
1. As vrea sa stiu ce varianta este cea mai recomandata ptr a nu se putea ataca ulterior avand in vedere ca mai are un copil din alta casnicie (vanzare cumparare sau sa o luam in grija)
2. As vrea sa fiu trecuta si eu pe acte impreuna cu sotul, cum putem proceda ca sa fim trecuti amandoi?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Karapok , utilizator 09:43, 6 Noiembrie 2023
Depinde ce vrea soacra. Bani sau sa fie îngrijită?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Soacra si sotul vor sa fiți trecuta și dvs pe acte?
Faceti un contract de intretinere ca bănuiesc ca nu vreti sa dati bani pe cota ei.
Sotul poate face și partaj cu mama sa și atunci aveți automat un drept de creanta pt ca va plati sulta din bani comuni.
soacra vrea asta? sau doar dumneavoastra?, este destul de important pentru un raspuns cat mai coerent, si nu uitati ca si copilul din alta casatorie are un drept legal pe procentul soacrei !!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cristinicaz cristinicaz socrul meu a decedat recent.au rămas un apartament si o casa la tara.Exista o soție și doi copii.ce drepturi are fiecare la moștenire? Pot copiii sa ii ... (vezi toată discuția)
Partaj, divort prin notar maris20 maris20 Buna ziua si multumesc anticipat tuturor celor care-mi vor aduce lamuriri in urmatoarea problema.Eu si sotul divortam amiabil la notar.Eu detin un apartament ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate simona435 simona435 buna ziua, sunt casatorita de 15 ani am un copil si locuiesc cu sotul in apartamentul mamei lui (aceasta fiind trecuta proprietara in acte).sotul detine o ... (vezi toată discuția)