Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Sotul si soacra au ambii cate un anumit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Sotul si soacra au ambii cate un anumit procent din ...

Buna seara. Sotul si soacra au ambii cate un anumit procent din apartament. Am vrea sa facem actele cu soacra ca sa cedeze partea ei.
1. As vrea sa stiu ce varianta este cea mai recomandata ptr a nu se putea ataca ulterior avand in vedere ca mai are un copil din alta casnicie (vanzare cumparare sau sa o luam in grija)
2. As vrea sa fiu trecuta si eu pe acte impreuna cu sotul, cum putem proceda ca sa fim trecuti amandoi?
Multumesc
Depinde ce vrea soacra. Bani sau sa fie îngrijită?
Soacra si sotul vor sa fiți trecuta și dvs pe acte?
Faceti un contract de intretinere ca bănuiesc ca nu vreti sa dati bani pe cota ei.
Sotul poate face și partaj cu mama sa și atunci aveți automat un drept de creanta pt ca va plati sulta din bani comuni.
soacra vrea asta? sau doar dumneavoastra?, este destul de important pentru un raspuns cat mai coerent, si nu uitati ca si copilul din alta casatorie are un drept legal pe procentul soacrei !!