Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinitis pigmentosa în ce grad de handicap se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinitis pigmentosa în ce grad de handicap se încadrează?

Ce beneficii am?
Pot avea permis la acest grad?
Se poate încadra în oricare grad de handicap în funcție de stadiul bolii.

Depuneți dosar cu cerere și toate actele medicale la COMISIA de expertiză a DGASPC, și apoi după ce veți fi evaluat pe baza documentelor medicale, vedeți ce va hotărî comisia.

Nu-i nimic bătut în cuie, cu aceeași boală, dar în stadii diferite, fiecare poate fi încadrat într-un grad de handicap în funcție de evoluția bolii respective.
Dapix, utilizator

Szentkiraly Boda Laszlo a scris:

Retinitis pigmentosa

Pot avea permis la acest grad?

Permis auto puteți avea, sau nu, în funcție de stadiul bolii. De exemplu dacă aveți un stadiu MEDIU cred că ați putea conduce mașina.