Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Fapta nu este prevăzută de lg penală = antecedent ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Fapta nu este prevăzută de lg penală = antecedent penal?

Bună ziua, dacă in 2019 am avut un accident rutier și mi s a deschis un dosar penal care a fost clasat "fapta nu este prevăzută de legea penală", înseamnă că am antecedent penal? Nu am primit nici macar o sancțiune nimic... ( permisul a fost ridicat dar am condus cu dovada la final mi au dat permisul). Pentru școlile MAI mă interesează. Multumesc
AdrianManuel, utilizator
Bună ziua, dacă dosarul penal a fost clasat, cu siguranță nu apare în cazierul dvs.