Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine poate trage la răspundere! Firme private daca nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine poate trage la răspundere! Firme private daca nu respectă ...

Cine poate trage la răspundere!
Firme private daca nu respectă norme de muncă și salarizare???
În funcție de caz, Inspectoratul Teritorial de Muncă sau Instanța de judecată.
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.... de exemplu, neincheierea unui .ci.m.,etc.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul financiar-contabil poate fi sesizata ANAF-ului.
Buna ziua! Va multumesc frumos pentru Atenția acordată.
Cornel Vasile, Consilier juridic