avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine poate trage la răspundere! Firme private daca nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine poate trage la răspundere! Firme private daca nu respectă ...

Cine poate trage la răspundere!
Firme private daca nu respectă norme de muncă și salarizare???
Cel mai recent răspuns: Babic@ , utilizator 12:46, 15 Noiembrie 2023
În funcție de caz, Inspectoratul Teritorial de Muncă sau Instanța de judecată.
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.... de exemplu, neincheierea unui .ci.m.,etc.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul financiar-contabil poate fi sesizata ANAF-ului.
Buna ziua! Va multumesc frumos pentru Atenția acordată.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de munca cum putem întra în posesia lui ? nu ar ... patrichenicuta patrichenicuta Contractul de munca cum putem întra în posesia lui ? Nu ar trebui sa avem și noi un exemplar ? Unde ar trebui sa merg sa fac o sesizare??? (vezi toată discuția)
Nu am beneficiat de concediu platit conform legii si remuneratie pe concediu partiala. alexalexiadis alexalexiadis Buna ziua Eu am o mare problema si poate cei din Ploiesti daca vad se autosesizeaza. Am lucrat timp de 5 ani,la o firma,respectiv S.C. ..... SRL, ... (vezi toată discuția)
Reclamatie pentru prestare servicii la "negru". anttonnio anttonnio Buna ziua, Care este institutia care poate primi o reclamatie, referitoare la o persoana fizica care presteaza servicii in domeniul constructiilor pentru care ... (vezi toată discuția)