avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua! Am si eu o situatie din aceasta dimineata ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua! Am si eu o situatie din aceasta dimineata din STB ...

Buna ziua! Am si eu o situatie din aceasta dimineata din STB cu un domn controlor. Chiar in secunda in care am dat sa urc in autobuz, scriam mesaj catre STB, pana sa se inchida usa autobuzului dupa ce am urcat, deja primisem mesaj de confirmare. Dupa ce m-am asezat pe scaun la 2 secunde dupa vine acest domn control la mine sa imi ceara abonamentul, i-am zis ca nu am, dar am dat mesaj mai devreme. I-am zis ca am dat mesaj acum cand am urcat in autobuz si in acel moment el luase foc, “Pai cum sa dai mesaj cand urci in autobuz, ca in regulament zice clar sa dai mesaj inainte de urcarea in autobuz” si da el sa imi arate regulamentul de pe site. Eu dadusem mesaj de dinainte sa il vad, pentru ca dau mereu, i-am aratat ca am lista nesfarsita in mesaje la STB si ca imi platesc biletul mereu.

Mi-a cerut codul acela din mesaj pe care l-a introdus pe aparatul lui si a aparut ceva cu rosu, probabil invalid, nu stiu exact ce aparea, eu ma uitasem putin si nici nu parea ca a scris codu ala corect. Ulterior mi-a cerut buletinul si i-am explicat foarte frumos ca nu il am la mine.

Dupa toate acestea, mi-a zis sa platesc 80 de lei pe loc si i-am zis ca sunt student si pentru mine inseamna foarte mult acesti bani si pe langa asta nu este corect fiindca eu mi-am platit biletul. Nu stiam ca trebuie platit inainte de urcare, i-am explicat ca am vazut numarul pe un afis langa statie, ca nu stau sa citesc regulamentul stb ca sa merg cu autobuzul, sa fim seriosi, nu cred ca e cineva atat de bine informat sa caute regulamentul pe net inainte sa mearga cu autobuzul.

Inteleg ca am gresit, dar nu am avut parte de proces verbal si nu m-am legitimat fiindca nu aveam buletinul si nici nu mi-a cerut mai departe asta, fiindca aveam poze cu el, nu refuzam sa dau nicio data de pe el.

Intrebarea este daca pot primi amenda de 500 de lei pe Abonamentul de la Vodafone? Si daca este cumva cazul de amendă unde pot face contestație pentru ca 500 de lei este o suma enorma pentru mine.
Cel mai recent răspuns: ZZXX , utilizator 13:37, 3 Februarie 2024
Procesul verbal de contravenție se primeste ,(dacă e cazul)la adresa de domiciliu.Poti face contestație la judecătorie în termen de 15 zile de la primirea acestuia.
Procesul verbal de contravenție se primeste ,(dacă e cazul)la adresa de domiciliu.Poti face contestație la judecătorie în termen de 15 zile de la primirea acestuia.
După ce el a făcut contestație la juedecătoria în termen de 15 zile, în același timp el mai are dreptul să plătește și o jumătate din amendă în termen de 15 zile? Plata va rezulta în eșecul contestației? Plata va influența judecătorul să decidă că el este vinovat?
După ce el a făcut contestație la juedecătoria în termen de 15 zile, în același timp el mai are dreptul să plătește și o jumătate din amendă în termen de 15 zile? Plata va rezulta în eșecul contestației? Plata va influența judecătorul să decidă că el este vinovat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa/amenda stb Nelu7 Nelu7 Buna ziua, Va rog respectuos sa ma ajutati cu o consultanta asupra situatiei urmatoare : Am urcat in autobuzul STB, mi-am cautat loc, apoi am trimis sms-ul ... (vezi toată discuția)
Amenda stb fara proces verbal Simona Capraru Simona Capraru Azi la ora 18:55 m-am urcat in autobuzul 300, pana la locatia unde voiam sa ajung sunt mai multe linii de autobu pe care le pot lua din aceeasi statie. Pana am ... (vezi toată discuția)
Amenda stb fără legitimare sau proces verbal Fel1e Fel1e Astăzi am mers cu autobuzul din rețeaua stb și imediat cum am urcat, am căutat loc apoi am scos telefonul și am trimis mesajul pentru achiziționarea ... (vezi toată discuția)