Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, O intrebare daca unul dintre soti are de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, O intrebare daca unul dintre soti are de platit o ...

Buna seara,
O intrebare daca unul dintre soti are de platit o suma de 40000 lei daune, iar singurul bun (care este pe numele ambilor soti) este doar casa, li se poate lua casa ? prin executare sau sechestru ? Multumesc.
Creditorii unui coproprietar pot urmări silit cota lui parte din dreptul asupra bunului comun sau pot cere instanţei împărţeala bunului, caz în care urmărirea se va face asupra părţii de bun sau, după caz, asupra sumei de bani cuvenite debitorului.
Dacă casa este bun comun al ambilor, se poate executa silit doar cota parte a soțului debitor.
Casa v-a fi scoasă la licitație în întregime după împărțeala cotelor, dar celălalt soț nedebitor va primi jumătate din valoarea casei obținută cu ocazia scoaterii la licitație.

Din păcate amândoi soții vor rămâne fără casă, și vor fi nevoiți să meargă în chirie.
Și o casă vândută la licitație e mult mai ieftină, poate fi vândută mult sub valoarea de piață.
Dapix, utilizator