Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

dupa citatia la divort , sotia mai poate efectua acte administrative . fara samnatura mea ( de ex. : vanzarea unor obiecte valoroase : pian , instrumente muzicale , colectii,etc) ?
dupa introducerea cererii de divort bunurile dobindite in timpul casatoriei pot fi instrainate numai cu acordul ambilor soti. numai dupa afectuarea partajului, acestea pot fi instrainate de fiecare din soti numai daca bunul respectiv a cazut in lotul atribuit. in cazul prezentat sotul care nu a consimtit la instrainarea bunului are un drept de creanta din pretul incasat de celalalt sot.
Pana la pronuntarea/comunicarea sentintei de divort sau a celei de partaj, oricare dintre soti poate sa vanda valabil si singur orice bun mobil comun.
multumesc !
am inteles