Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie, trebuie cod NIF pentru certificat ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie, trebuie cod NIF pentru certificat fiscal?

Cetatean roman cu dubla cetatenie, doreste sa vanda o proprietate mostenita. Detine pasaport din ambele tari (Romania si tara straina), cu resedinta in tara straina. Am inteles ca pentru a vinde are nevoie printre altele si de certificat fiscal pentru a demonstra ca nu are datorii la statul roman. Intrebarea este daca pasaportul romanesc e suficient pentru a obtine certificat fiscal, sau are nevoie de codul NIF ( care in general se cere doar cetatenilor straini), din moment ce are resedinta in alta tara? De mentionat ca a imputernicit prin procura notariala un cetatean roman domiciliat in Romania pentru a se ocupa de actele de vanzare.
Multumesc.
alex_sole, utilizator
Nu-i trebuie NIF, intrucat e cetatean roman ...certificatul il poate obtine pe baza pasaportului.