Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exista reglemetare legala in cazul meu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exista reglemetare legala in cazul meu?

buna ziua, ma confrunt cu o problema zic eu mai repede de bun simt, dar cum acesta lipseste cu desavarsire va cer ajutorul poate exista ceva legal :
stau la casa, casa si gardul este la strada, in fatza gardului meu se parcheaza un vecin cu masina, din cauza faptului ca drumul se ingusteaza eu trebuie sa ma parchez in ala parte pt a putea lasa calea de acces pe strada libera, vecinul respectiv sta cateva case mai jos nu are casa la strada, l-am tot rugat sa se mute sa imi lase locul din fatza gardului liber dar nu vrea, de aici o gramada de alte neajunsuri.
exista o reglemetare legala prin care el nu se poate parca in dreptul gardului meu daca eu nu sunt de acord?
Variante:
- daca oprirea/stationarea pe acea parte a drumului e interzisa, puteti anunta Politia; i-o ridica poate de vreo doua ori si se linisteste;
- daca va blocheaza accesul in curte, puteti, din nou, solicita ajutorul Politiei;
- daca drumul e proprietate publica si parcarea nu e interzisa, Politia nu va poate ajuta;

Ultima varianta:
- "Ce-i vecine cu masina/cauciucurile tale? Doamne, in ce lume traim! Daca-l prind pe ala care ti-a facut asta, ii arat eu lui!" :O
Trebuie sa va adresati primariei de care apartineti. Folosinta domeniului public este reglemenatata, in genere, de consiliul local. Astfel puteti afla daca terenul respectiv poate fi folosit pentru parcare sau daca poate fi concesionat sau inchiriat in acest scop, respectiv daca este interzisa o astfel de folosinta...
am sa ma mai interesez
eu stiu ca era o lege in care se spunea ca daca ai casa cu geam la strada atunci poti sa-ti pui masina in fatza casei tale daca nu ai nu poti
in afara de bunul simt si cum a spus domnul de mai sus cai mai putin ortodoxe oare chiar nu exista nimic?
nu pot apela la politie pt ca nu incalca cu nimic regulile de circulatie
~ Conținut șters la cerere ~