Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Unde trebuie sa merg pentru apostila si cat costa?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Unde trebuie sa merg pentru apostila si cat costa?

Salutare!!!!!!!
Vreau sa imi iau baietelul de 6 ani cu mine in Spania.Ideea este ca am nevoie de certificatul lui cu apostila,pt a-l inscrie la scoala.Unde trebuie sa merg pt aceasta stampila,avand in vedere ca baietelul este nascut in Sibiu,iar acum locuiesc in Satu-Mare?Si cat ma costa aceasta procedura?
(Am intrebat la evidenta populatiei si mi s-a spus ca trebuie sa merg la cea mai apropiata Prefectura de locul nasterii copilului.Mi se pare o aberatie!Trebuie sa fac atata drum pt o stampilaX-()
Va rog,lamuriti-ma ce trebuie sa fac:-/
Buna ziua,
Pentru actele ce urmeaza a fi folosite in statele membre ale Conventiei de la Haga, procedura de apostilare / supralegalizare este de competenta Prefecturilor si a Curtilor de Apel.
Birourile specializate ale Prefecturilor vor apostila actele care intrau in competenta MAE, apostila urmand a fi aplicata pe actele administrative de catre Secretarul General al Prefecturii, iar Tribunalele vor apostila copiile si traducerile actelor, legalizate la notar.
Actele se pot prezenta pentru apostilare sau legalizare personal sau prin mandatar (pe bază de procură notarială).
De retinut ca, pentru recunoasterea internationala, certificatele de nastere si casatorie se traduc, dupa apostilare, in limba tarii de destinatie de catre un traducator autorizat, inclusiv apostila, urmand apoi sa fie legalizate de catre un notar public, in final traducerea legalizata fiind supralegalizata de catre Tribunal.
Apostilarea documentelor
Conform prevederilor Legii nr. 142/2004 privind modificarea art. 2 din Ordonanţa Guvernului nr. 66/1999 pentru aderarea României la Convenţia de la Haga cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, incepand din data de 1 noiembrie 2004, autorităţile române competente să aplice apostila sunt:
1. Tribunalele (de la 1 sept. 2005) potrivit art.1 literele a, c si d din Conventia de la Haga, vor apostila pentru :
- documentele care emană de la o autoritate sau de la un funcţionar al unei jurisdicţii a statului, inclusiv cele care emană de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecătoresc;
- actele notariale;
- declaraţiile oficiale, cum ar fi: cele privind menţiuni de înregistrare, viza de învestire cu dată certă şi legalizări de semnătură, depuse pe un act sub semnătură privată.
2.Prefecturile, pentru:
- documentele administrative.
In acest sens, incepand din data de 1 noiembrie 2004, va puteti adresa Secretarului General al Prefecturii Judetului, pentru aplicarea apostilei pe urmatoarele acte:

Acte care pot fi apostilate:
- Certificat de stare civila - in original, model nou, emis incepand cu 1.01.1998*, certificate de nastere, casatorie sau deces, adeverinte diverse emise de catre primarii
- Certificat de nastere – in original
- Certificat de cazier judiciar - in original, eliberat cu cel mult 6 luni in urma**, de la sectia de politie in care domiciliaza solicitantul sau de la Inspectoratul Judetean/General al Politiei Romane
- Adeverinta prin care se atesta domiciliul si cetatenia persoanei sau statutul juridic fata de statul roman - in original, eliberata de formatiunile judetene de evidenta informatizata a persoanei, respective Directia Judeteana/Generala de Evidenta Informatica a Persoanei
- Adeverinta prin care se atesta vechimea in munca *** - vizata in prealabil de Casa Judeteana/Nationala de Pensii si alte Drepturi de Asigurari Sociale,
- Act de studii - in original, vizat in prealabil de ministerul emitent (Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului – Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor)
- Act cu caracter medical, adeverinte medicale, autorizatii de libera practica medicala, numai dupa ce au fost vizate in prealabil de catre Ministerul Sanatatii
- Adeverinta de calificare in diferite meserii - in original, vizat in prealabil de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei – Directia Judeteana/Generala a Fortei de Munca
- Certificat de botez/ cununie - in original, vizat in prealabil de Directia judeteana pentru cultura, culte si patrimoniu cultural national,

Cu stima,

legalmgm, utilizator
Mii de multumiri!!!!!!!!
Buna seara
am fost la Prefectura constanta intentionand sa rezolv apostilarea unei diplome si de acolo m-a trimis in alta parte pt a-mi aviza intai aceasta diploma, unde anume trebuie sa ajung? ca nu am habar de procedurile acestea si cucoana de acolo nu a fost prea explicita era f nervoasa am inteles ca undeva pe langa casa pensiilor. multumesc, astept un raspuns rapid
alexandradydy, utilizator
Actele de studii sunt recunoscute de catre CNRED - Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor , din cadrul Ministerului Educatiei.
Vedeti acest link
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ok, cu asta m-am lamurit dar as vrea daca imi puteti spune in cat timp se pune aceasta viza? eu am de facut diploma de bacalaureat si un certificat de absorvire a cursurilor de coafor ma interesa in mod special cea de coafor acum, se rezolva pe loc?sau macar in cateva ore? ca o saptamana am tot umblat ba la notari care mi-au zis k intai se apostileaza ajungand la prefectura am vauzt ca au program decat o ora de la 2 la 3 si tot asa ma pierdut timp mai ales k nu stau in constanta si macar vreau sa stiu si eu ma mai agit sau le las pe alta data pentru ca miercuri plec.Visam ca maine ma duc pun viza dimineata apoi ajung sa si apostilez apoi dau la tradus si marti o legalizez ...."traim in romania si asta ne ocupa tot timpul" vorba cuiva, intr-o saptamana am umblat si pt buletin si pt alte acte si pesate tot se rezolva in 2 3 saptamani dar cand apari asa mai darnica stiti la ce ma refer se rezolva in 1zi.......................
alexandradydy, utilizator