Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara ,va rog un răspuns la situația relatată ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara ,va rog un răspuns la situația relatată Un propietar ...

Bună seara ,va rog un răspuns la situația relatată
Un propietar este acționat în instanță ptr restanță la întreținere ptr o anumită perioadă .
Pentru perioada ulterioară în scopul sa nu se mai acumuleze alte datorii ,ținând cont că procese durează ceva timp .Poate face o cerere să plătească întreținere doar ulterior perioadei ptr care a fost actîonat în instanță ?
Proprietarul restanțier poate invoca Art 1508 alin 1 " creditorul nu poate imputa plata asupra unei datorii neexigibile ori litigioase ?
Nu trebuie cerere, intrucat plata ulterioara o poate face de bunavoie...pentru restante, urmand a se judeca in continuare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am făcut referire la cerere (sau orice înscris ) pentru că firma de administrare știe decât "una și bună " afirma că se sting datoriile in ordinea vechimii lor și președintele ridica din umeri ,
Restanța pentru care proprietarul este acționat în instanță poate fi considerată o datorie litigioasă în sensul art. 1508 alin.1 Cod civil., până la pronunțarea unei hotărâri definitive.

Recomandat este ca proprietarul debitor să achite suma prin OP făcând mențiuni în privința perioadei al cărei debit înțelege să îl stingă. În caz contrar, administratorul poate să stingă datoria cea mai veche, plata putând fi considerată ca o recunoaștere a obligației debitorului.
Astfel, indiferent de modul în care administratorul înțelege să facă imputația plății, situația contabilă se va regla după finalizarea procesului.

timpuriu a scris:

Bună seara ,va rog un răspuns la situația relatată
Un propietar este acționat în instanță ptr restanță la întreținere ptr o anumită perioadă .
Pentru perioada ulterioară în scopul sa nu se mai acumuleze alte datorii ,ținând cont că procese durează ceva timp .Poate face o cerere să plătească întreținere doar ulterior perioadei ptr care a fost actîonat în instanță ?
Proprietarul restanțier poate invoca Art 1508 alin 1 " creditorul nu poate imputa plata asupra unei datorii neexigibile ori litigioase ?

robert1958, utilizator