Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariata revenita din ccc Buna ziua! Pentru o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariata revenita din ccc Buna ziua! Pentru o salariata care ...

salariata revenita din ccc

Buna ziua!
Pentru o salariata care a revenit din CCC, postul pe care a fost inainte de intrarea in CCC, nu mai este in organigrama societatii.
Salariata a facut cerere cu 30 zile inainte de reluarea activitatii.
Deoarece firma nu mai are in organigrama acest post si nu mai are si nici alte posturi disponibile, conform pregatitii ei pofesionale si nici salariata nu ar vrea alt post, trebuie sa emitem decizia de concediere individuala, cu respectarea preavizului de 20 zile lucratoare.

1. Cand emit notificarea de concediere a salariatei - restructurare post, cu mentionarea preavizului de 20 zile lucrtoare, in prima zi de reluare a activitatii?

2. Termenul de preaviz, de cand decurge, din prima zi dupa intoarcerea din ccc?

sau in prima zi este notificarea si preavizul de 20 zile lucratoare incepe din a 2 a zi de la intoarcerea din CCC ?

3.dupe terminarea celor 20 zile de preaviz, emit decizia de incetare a activitatii

Multumesc anticipat!

La multi ani si un an nou mai bun!

1. Cand emit notificarea de concediere a salariatei - restructurare post, cu mentionarea preavizului de 20 zile lucrtoare, in prima zi de reluare a activitatii?

Da.

2. Termenul de preaviz, de cand decurge, din prima zi dupa intoarcerea din ccc?

sau in prima zi este notificarea si preavizul de 20 zile lucratoare incepe din a 2 a zi de la intoarcerea din CCC ?

Preavizul incepe din ziua urmatoare celei in care primeste notificarea .

3.dupe terminarea celor 20 zile de preaviz, emit decizia de incetare a activitatii

Da.
Cornel Vasile, Consilier juridic