Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea de avantaje egale la intoarcerea din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea de avantaje egale la intoarcerea din concediul de crestere copil

Buna ziua! In luna aprilie urmeaza sa revin la serviciu dupa incheierea concediului de crestere copil. Conform HG 865/2023, angajații care se întorc dintr-un concediu de creștere au dreptul să primească, în materie de condiții de muncă, orice avantaj salarial sau îmbunătățire obținute între timp de colegii lor prezenți la muncă. Cu alte cuvinte, la revenirea în activitate, ei trebuie să beneficieze de același tratament cu ceilalți angajați, ca și cum nu ar fi lipsit pentru a beneficia de concediul de creștere a copilului.

Intrebarea mea este: cum ma asigur ca angajatorul imi ofera aceleasi avantaje ca restului colegilor? Cum pot verifica ca acest lucru se intampla? Este la latitudinea angajatorului ? Cum ma asigur, de exemplu, ca beneficiez de o marire salariala urmare a modificarii inflatiei? Multumesc!

sassy3006, utilizator
Majorarea salariului cu inflatie unde o aveti mentionata ?