Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă fratele meu a decedat și nu a avut copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă fratele meu a decedat și nu a avut copii înțeleg ca ...

Dacă fratele meu a decedat și nu a avut copii înțeleg ca am dreptul impreuna cu soția lui la 1/2 din bunuri.
Am apelat la un notar care mi-a spus ca a verificat și exista testament astfel ca nu mai am dreptul la partea mea, dar a refuzat sa ma ajute mai departe sa vad și eu testamentul.
Va rog sa îmi spuneți dacă am dreptul sa solicit și eu testamentul și cum pot face asta?
Nu aveți dreptul pentru ca notarul e tinut de secretul profesional, de protectia datelor cu caracter personal si sunteți terț fata de act.
Solicitați cumnatei dvs. Cu siguranță are un exemplar.
Nu ma pot înțelege cu ea, nu vrea sa vorbim. Sa înțeleg ca nu exista cale legala sa pot verifica autenticitatea testamentului?
Autenticitatea a verificat-o notarul.
Prin testament, fratele v-a înlăturat de la mostenire.

Sa presupunem ca notarul va arata testamentul. Se vor întâmpla 2 situații:
1. Îl vedeți, confirmați ca acela e scrisul fratelui și recunoașteți ca e un testament real. Nu va alegeți cu nimic. Oricum cumnata va moșteni tot.
2. Îl vedeți și vi se pare dvs ca fratele nu îl făcea pe a asa și nici pe m și parca și semnătura e nu știu cum.
Va adresați instantei, instanta dispune notarului prezentarea originalului, se efectuează o expertiza grafologica și exista foooaaaarte mari șanse sa se constate ca e real și ca într-adevăr ala e scrisul fratelui.
Tot nu o sa va alegeți cu nimic, tot cumnata o sa fie unica moștenitoare și în plus o sa aveți de plătit și cheltuieli de judecata.
Este munca fratelui dvs cu nevastă-sa. Moralmente, este corect sa ii rămână ei tot.
Sau poate nu cu totul, că și fratele decedat va fi moștenit de la părinții/bunicii/alte rude comune cu fratele moștenitor legal.

Dacă există suspiciuni privind eventuala falsificare a testamentului, că fratele va fi fost în vreun fel forțat sau păcălit când a semnat testamentul ori că nu mai avea discernământul necesar din cauze de sănătate și vârstă, testamentul se poate ataca în instanță.

Este însă nevoie de adminiatrare de probe care să susțină pretinsul motiv de nulitate sau nevaliditate a testamentului.

raluk0207 a scris:

și cheltuieli de judecata.
Este munca fratelui dvs cu nevastă-sa. Moralmente, este corect sa ii rămână ei tot.

Alexandru Surcel, Avocat