avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă fratele meu a decedat și nu a avut copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă fratele meu a decedat și nu a avut copii înțeleg ca ...

Dacă fratele meu a decedat și nu a avut copii înțeleg ca am dreptul impreuna cu soția lui la 1/2 din bunuri.
Am apelat la un notar care mi-a spus ca a verificat și exista testament astfel ca nu mai am dreptul la partea mea, dar a refuzat sa ma ajute mai departe sa vad și eu testamentul.
Va rog sa îmi spuneți dacă am dreptul sa solicit și eu testamentul și cum pot face asta?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:35, 20 Ianuarie 2024
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveți dreptul pentru ca notarul e tinut de secretul profesional, de protectia datelor cu caracter personal si sunteți terț fata de act.
Solicitați cumnatei dvs. Cu siguranță are un exemplar.
Nu ma pot înțelege cu ea, nu vrea sa vorbim. Sa înțeleg ca nu exista cale legala sa pot verifica autenticitatea testamentului?
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Autenticitatea a verificat-o notarul.
Prin testament, fratele v-a înlăturat de la mostenire.
15 din 15 utilizatori consideră
acest răspuns util

Sa presupunem ca notarul va arata testamentul. Se vor întâmpla 2 situații:
1. Îl vedeți, confirmați ca acela e scrisul fratelui și recunoașteți ca e un testament real. Nu va alegeți cu nimic. Oricum cumnata va moșteni tot.
2. Îl vedeți și vi se pare dvs ca fratele nu îl făcea pe a asa și nici pe m și parca și semnătura e nu știu cum.
Va adresați instantei, instanta dispune notarului prezentarea originalului, se efectuează o expertiza grafologica și exista foooaaaarte mari șanse sa se constate ca e real și ca într-adevăr ala e scrisul fratelui.
Tot nu o sa va alegeți cu nimic, tot cumnata o sa fie unica moștenitoare și în plus o sa aveți de plătit și cheltuieli de judecata.
Este munca fratelui dvs cu nevastă-sa. Moralmente, este corect sa ii rămână ei tot.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sau poate nu cu totul, că și fratele decedat va fi moștenit de la părinții/bunicii/alte rude comune cu fratele moștenitor legal.

Dacă există suspiciuni privind eventuala falsificare a testamentului, că fratele va fi fost în vreun fel forțat sau păcălit când a semnat testamentul ori că nu mai avea discernământul necesar din cauze de sănătate și vârstă, testamentul se poate ataca în instanță.

Este însă nevoie de adminiatrare de probe care să susțină pretinsul motiv de nulitate sau nevaliditate a testamentului.

raluk0207 a scris:


și cheltuieli de judecata.
Este munca fratelui dvs cu nevastă-sa. Moralmente, este corect sa ii rămână ei tot.

Ultima modificare: Marți, 16 Ianuarie 2024
Alexandru Surcel, Avocat

Alte discuții în legătură

Succesiune marcelsimion marcelsimion TRAIM IN TARA TUTUROR POSIBILITATILOR ! ADIO AMERICA ROMANIA TE-A DETRONAT SUNTEM CAMPIONI CU O MEDALIE RARA . Nu imi vine sa cred am in mana un document de ... (vezi toată discuția)
Mostenire iulianamaria iulianamaria Buna ziua. Am o intrebare. De un an de zile am grija de o batrana, care e si vecina cu mine. Tot acum un an, am fost impreuna la un notar si a semnat un ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral ion01 ion01 Printr-un testament olograf scris in 1986, sotul lasa toata averea sotiei (un apartament). Nu au avut copii si nici parinti in viata. Sotul a decedat in 1988 ... (vezi toată discuția)