Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă fratele meu a decedat și nu a avut copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă fratele meu a decedat și nu a avut copii înțeleg ca ...

Dacă fratele meu a decedat și nu a avut copii înțeleg ca am dreptul impreuna cu soția lui la 1/2 din bunuri.
Am apelat la un notar care mi-a spus ca a verificat și exista testament astfel ca nu mai am dreptul la partea mea, dar a refuzat sa ma ajute mai departe sa vad și eu testamentul.
Va rog sa îmi spuneți dacă am dreptul sa solicit și eu testamentul și cum pot face asta?
Am zis eu ceva de bătut la cap de nevastă? Vedeți că un alt preopinent a emis acea idee. Chiar și dacă s-ar putea demonstra (și da, se poate, cu martori, mesaje scrise, eventual înregistrări), pisălogeala nu e viciu de consimțământ decât dacă e foarte violentă.

Dar, un testament poate fi falsificat, poate fi obținut prin viciile de consimțământ ale erorii, dolului sau violenței sau poate fi obținut de la o persoană care, temporar sau definitiv, nu mai e în deplinătatea facultăților mintale. În toate aceste cazuri se poate obține prin instanță anularea testamentului.
Atunci, succes din nou! În arhiva biroului notarial se păstrează și cererea scrisa de testatorul însuși. Iar dacă a fost și asistat de martori la autentificarea testamentului, iarăși "succes"!

marius_ng a scris:

Nu vreau sa demonstrez nimic, doar vreau sa vad documentele semnate de el pentru ca am suspiciuni privind legalitatea lor.

Atunci, deschideți o acțiune în instanță.
Le va vedea expertul sau judecătorul.
Manuela Rășină, administrator