Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare în e-factura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare în e-factura

Buna ziua
Ma lovesc de următoarea problema. Am o.cunostinta, electrician de meserie, care are un PFA iar contul SPV este făcut pe CNP.
SPV este deschis pe telefon și pana acum.s-a descurcat singurel cu facturi plăti declarația unica etc
Întrebarea mea este ce trebuie sa facă acum?
Sa achiziționeze un certificat digital, sa se înroleze în SPV pe CUI și sa autorizeze un soft care sa ii permită emiterea și primirea de facturi. Este corect? Mi e teama ca osa apara eroare când o sa bag CNP reprezentantului legal.
Declarația 150 trebuie depusa în cazul lui? El își depune declaratia unica pe SPV deschis pe CNP
Mulțumesc pentru lămuriri.
george-neagu, moderator
"Sa achiziționeze un certificat digital, sa se înroleze în SPV pe CUI și sa autorizeze un soft care sa ii permită emiterea și primirea de facturi. Este corect?"

Da este corect . :Pentru e-Factura trebuie sa aiba SPV pe CUI si asa se va trimite facturile pe CUI ( asa vor fi si emise in acel soft de facturare - Saga , Fgo , Oblio etc )

Nu va fi eroare pt ca SPV pe CNP este diferit de SPV pe CUI.
Declaratia 150 este pentru ca sa poata depune declaratii fiscale ( D112 pt salarii , sau D300 sau D394 daca are TVA ).
Pentru e-Factura NU ARE NEVOIE de formularul 150 la ANAF,