avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare în e-factura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare în e-factura

Buna ziua
Ma lovesc de următoarea problema. Am o.cunostinta, electrician de meserie, care are un PFA iar contul SPV este făcut pe CNP.
SPV este deschis pe telefon și pana acum.s-a descurcat singurel cu facturi plăti declarația unica etc
Întrebarea mea este ce trebuie sa facă acum?
Sa achiziționeze un certificat digital, sa se înroleze în SPV pe CUI și sa autorizeze un soft care sa ii permită emiterea și primirea de facturi. Este corect? Mi e teama ca osa apara eroare când o sa bag CNP reprezentantului legal.
Declarația 150 trebuie depusa în cazul lui? El își depune declaratia unica pe SPV deschis pe CNP
Mulțumesc pentru lămuriri.
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 01:49, 23 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Sa achiziționeze un certificat digital, sa se înroleze în SPV pe CUI și sa autorizeze un soft care sa ii permită emiterea și primirea de facturi. Este corect?"

Da este corect . :Pentru e-Factura trebuie sa aiba SPV pe CUI si asa se va trimite facturile pe CUI ( asa vor fi si emise in acel soft de facturare - Saga , Fgo , Oblio etc )

Nu va fi eroare pt ca SPV pe CNP este diferit de SPV pe CUI.
Declaratia 150 este pentru ca sa poata depune declaratii fiscale ( D112 pt salarii , sau D300 sau D394 daca are TVA ).
Pentru e-Factura NU ARE NEVOIE de formularul 150 la ANAF,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa din 2012 avand c.u.i. voicudamian voicudamian Buna ziua sunt PFA din 2012 avand C.U.I. Am solicitat in febr. a.c. la ANAF inrolarea mea in SPV ca PF pe baza certificatului calificat obtinut de la certSIGN ... (vezi toată discuția)
Rectificativa la d394 Neliamanea Neliamanea Buna ziua! Ulterior depunerii D300 si D394 pentru luna ianuarie am mai primit o factura aferenta aceleasi luni. As vrea sa stiu daca pot sa declar in luna ... (vezi toată discuția)
Completare d300 si d394 - facturi de retur LuceNera LuceNera Buna ziua si Hristos a inviat! Am si eu o problema in completarea D300 si D394 si sper sa ma lamuriti si pe mine. Sunt persoana fizica autorizata, ... (vezi toată discuția)