Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Exceptia de nelegalitate - contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Exceptia de nelegalitate - contencios administrativ

Intr-un proces de Contencios Administrativ, in vederea anularii unui act administrativ individual, v-as ruga sa-mi explicati daca este admisibila invocarea art. 4 alin. 1 (exceptia de nelegalitate) din Legea 554/2004, cand cineva are calitate de reclamant?
Legalitatea unui act administrativ cu caracter individual, indiferent de data emiterii acestuia, poate fi cercetată oricând în cadrul unui proces, pe cale de excepție, din oficiu sau la cererea părții interesate.

In speta, reclamantul poate invoca aceasta exceptie.
Va multumesc pentru raspuns.
Domnul profesor Tudor Draganu, considera ca excepţia de nelegalitate reprezinta
un mijloc de apărare prin care, în cadrul unui proces pus în curgere pentru alte temeiuri decât nevalabilitatea actului de drept administrativ, una dintre părţi, ameninţată să i se aplice un asemenea act ilegal, se apără invocând acest viciu și cere ca actul să nu fie luat în considerare la soluţionarea speţei.

Iar intrebarea mea, se referea tocmai la acest aspect:
Art. 4 alin. 1 (exceptia de nelegalitate) din Legea 554/2004 a fost invocat tocmai intr-un proces administrativ, pentru anularea unui act administrativ indfividual, de catre reclamant.
Ciobanu Neculai, utilizator