avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la achiziționarea imobil?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la achiziționarea imobil?

Buna ziua.In anul 2023 am achiziționat împreună cu soția un apartament nou cu TVA redus 5%. Am dori în anul 2024 să achiziționăm o alta locuință nouă cu valoare sub 600.000 și nu știm exact dacă putem beneficia de TVA redus 9% pe noua lege.

Din informațiile adunate pana acum, în situația aceasta înțelegem ca TVA 19% se aplică persoanelor fizice care au mai achiziționat un alt imobil cu TVA 5% cu o valoare mai mare de 600.000 lei.

Imobilul achiziționat în trecut este sub această valoare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: vconceptv , utilizator 23:21, 28 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da puteti beneficia de cota de 9% daca imobilul e sub 120 mp si maxim 600.000 lei,

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Da puteti beneficia de cota de 9% daca imobilul e sub 120 mp si maxim 600.000 lei,



Mulțumesc pentru răspuns.Da,imobilul este sub 120mp și sub 600.000 lei.

Cum aș putea clarifica acest aspect și cu dezvoltatorul respectiv, având în vedere ca nici el nu știa sigur ce TVA ar trebui aplicat în această situație și spunea el: “pentru siguranța noastră cel mai probabil vom aplica TVA 19% fie vom încerca să vindem altcuiva”.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Ianuarie 2024
vconceptv, utilizator
Pai asta zice Codul Fiscal la art 292 :

" Orice persoană fizică poate achiziţiona, începând cu data de 1 ianuarie 2024, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o singură locuinţă a cărei valoare nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv TVA, cu cota redusă de 9%; "

Nu zice nimic de vreo conditie sa nu fi cumparat vreuna anterior cu cota redusa sau neredusa.
Ultima modificare: Duminică, 28 Ianuarie 2024
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Pai asta zice Codul Fiscal la art 292 :

" Orice persoană fizică poate achiziţiona, începând cu data de 1 ianuarie 2024, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o singură locuinţă a cărei valoare nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv TVA, cu cota redusă de 9%; "

Nu zice nimic de vreo conditie sa nu fi cumparat vreuna anterior cu cota redusa sau neredusa.



Așa este. Am citit si eu acest articol și nu am văzut vreo condiție în sensul acesta, dar eram ferm convins ca sigur îmi scapă mie ceva. Mulțumesc mult pentru lămuriri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva constructie noua sau constructie veche? cand sa fac vanzarea-cumpararea? big_bughy big_bughy Intentionez sa cumpar ca PFA platitor de TVA un imobil de la un SRL platitor de TVA. Imobilul este construit (receptie facuta) in 2022. Deci pana la 31 ... (vezi toată discuția)
Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Cota de tva la vanzare apartament ionutlascu1993 ionutlascu1993 Salutare, Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns legat de cota de TVA. In anul 2022 am semnat un antecontract de vanzare-cumparare in care era mentionata ... (vezi toată discuția)